23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.05.2023 11:02 | Son Güncelleme: 17.05.2023 12:35

Muharrem Erkek: 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik

CHP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkanı Muharrem Erkek "Cumhurbaşkanlığında 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik. Tüm adayların lehine olabilir. Bizim adayımız sayın Kılıçdaroğlu aleyhine olanları da tespit ediyoruz. Bunların hepsinin itirazları pazartesi 17.00 itibariyle yapıldı" dedi
Muharrem Erkek: 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik

Muharrem Erkek'in açıklamalarından öne çıkanlar:

 • 14 Mayıs’taki seçimde yurt içinde 192 bin 214 sandığımız vardı, yurt dışında 9 bin 503 sandığımız vardı, toplam 201 bin 807 sandığımız vardı. Bu sandıkların tamamına yakınında yani yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemimize girdik. O küçücük oranı da kontrollerini yapıyoruz, sistemimize gireceğiz.
 • Bizim kendi sandık sonuç tutanağımız ile YSK’nın arasında bir uyuşmazlık var ise bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor. Bunu hem genel merkez hem il hem ilçe görüyor. Yani son derece sağlıklı bir alt yapımız ve sistemimiz var. Bu kırmızı alarm verildi.
 • Size tam rakamları vereceğim. Toplam 201 bin 807 sandık. 2 bin 269 sandıkta, cumhurbaşkanlığı için 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettik, CHP ve İYİ parti aleyhine.
 • Şu bilgiyi de vereyim biliyorsunuz ilçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları düzeltilirken bazı maddi hatalar da ilçe seçim kurullarında düzeltiliyor. Birkaç örnek vereceğim, kırmızı yansı bunu biz de görüyoruz il ve ilçe başkanlıkları da görüyor.
 • Örneğin, cumhurbaşkanlığı için Sultangazi Nuri Pakdil Anadolu Lisesi 1374 nolu sandık. Kılıçdaroğlu 260 oy almış 76 yazılmış, Erdoğan 72 almış sisteme 248 olarak girmiş. İtirazlar yapılmış, YSK kararıyla itiraz haklı bulunmuş YSK sistemine de doğru olarak girmiş.
 • Bir örnek daha Elazığ merkez ilçe 105 nolu sandık Kılıçdaroğlu'nun 95 oyu ama sistemde bu oy Muharrem İnce'ye yazılmış. İtiraz edilmiş ve düzeltilmiş.
 • Malatya Battalgazi birinci ilçe seçim kurulu, iki sandıktan örnek vereyim çok var; 1050 nolu sandıkta Kılıçdaroğlu 228 oy almış ama bu oylar Muharrem İnce'ye yazılmış.
 • Yine Battalgazi'de 1053 nolu sandık, Kılıçdaroğlu'nun 50 oyu Muharrem İnce'ye yazılmış. böyle yüzlerce örnek var. Bütün sandıkların sonuçları hem bizim tutanakları hem YSK tutanakları karşılaştırılarak tek tek kontrol edildi ve gerekli tüm itirazlar yapıldı, süreç takip ediliyor.
 • Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz. Yurt dışındaki oylar da tek tek takip edilmiştir.  Bu konuda herkes müsterih olsun.
 • İstanbul'da cumhurbaşkanlığı için 107, milletvekilliği için de 396, toplam 513 sandıkta itirazlar yapıldı. Bunların da sonuçları takip ediliyor.
 • 28 Mayıs'taki seçim çok daha basit bir seçim olacak. 14 Mayıs'taki seçim bitti, ve bu seçimin kazananı olmadı. Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten yürütmenin başı, cumhurbaşkanı güvenoyu alamadı seçmenden.
 • Yanlış bilgilendirme de hepimizi çok yoruyor. Örneğin; Almanya Bremen’de paylaşılmış: Efendim Bremen’de şu kadar seçmen var ama şu kadar geçerli oy çıkmış, nasıl olur? İşte 1138 seçmeni var Bremen’in geçerli oy nasıl 10 bin 680 olur? Saygıdeğer basın mensupları bir kere Bremen’de kayıtlı bir seçmen yok. Hepsi Hannover’e bağlı.
 • Hannover’in toplam seçmen sayısı 114 bin 119 ve Bremen’de kullanılan oy da çünkü Bremen’e de sandık kuruldu 12 bin 151. Biliyorsunuz yurt dışındaki seçmenler her yerde oy kullanabilir. Bremen’in seçmeni Köln’de de oy kullanabilir. Köln’ün seçmeni İngiltere’de de kullanabilir. Fransa’nın seçmeni gidip Amerika’da da kullanabilir. Nerede oy kullanırsanız kullanın sisteme giriyor ve oy kullandığınız görülüyor. Yurt dışındaki oylar da tek tek takip ediliyor