Önce işçiler, sonra ‘siyasi’ler gitti; şimdi eğitimli gençler göçüyor
118 farklı ülkede yaşayan 3 bin 253 Türk göçmen ile yapılan araştırmaya göre, yüzde 71.7’si üniversite mezunu. Yarısı son 5 yıl içinde Türkiye’den ayrılmış. Ayrılış nedenleri yeterli iş imkanı olmaması, düşük ücretler ve ülkenin içinde bulunduğu siyasi iklim. Araştırmayı yapan Evrim Kuran, Türkiye’nin yeni göç nesli için, “Geleceğe olumlu atıfta bulunma kabiliyetini yitiren eğitimli genç nüfus, göç etmeyi tercih ediyor. Kendi geleceklerini bu ülkede hayal edebilseler böyle radikal bir karar vermeyecekler” diyor
Öge Demirkan
Yeni göç nesli
Giden memnun
Göç etme nedeni ‘genç düşsüzlüğü’
Yıllar içinde yurt dışına göçenlerin profilinde değişim oldu mu?Kendilerini göçmen olarak görüyorlar mı?Doğru ülkeyi seçebiliyorlar mı? Kriterleri neler?Araştırmanızda göç eden gençler için genç düşsüzlüğü’ ifadesi kullanıyorsunuz.Z kuşağının ortak özelliği ailelerinin koruması altında yetişmeleri. Bu durumda yurt dışında yaşama fikri çok radikal değil mi?Eğitimini aldıkları işi mi yapıyorlar yoksa hayatta yetecek parayı kazanmaları yeterli mi?Bu araştırmadan ne sonuçlar çıkartılmalı?