24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.06.2024 14:40 | Son Güncelleme: 09.06.2024 16:07

Özgür Özel duyurdu: CHP 14 Haziran'da buğday mitingi yapacak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, buğday fiyatlarının üreticiyi mağdur ettiğini belirterek, üreticinin sesini duymak ve duyurmak için buğday mitingi düzenleyeceklerini bildirdi. Özel, nci Geleneksel Keşkek Günü etkinliğinin ardından kiraz festivaline katıldı
Özgür Özel duyurdu: CHP 14 Haziran'da buğday mitingi yapacak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir programı kapsamında, Bayraklı Kulalılar Derneği tarafından Sasalı Kent Ormanı'nda gerçekleştirilen 12'nci Geleneksel Keşkek Günü etkinliğine katıldı.

Yaptığı konuşmada, İzmir'de Manisalı hemşehrileriyle buluşmanın kendisi için ayrı bir heyecan oluşturduğunu söyleyen Özel, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Keşkeğin buğdaydan yapıldığını ve bu bitkinin Türk mutfağında önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Özel, ama buğday üreticilerinin hak ettiğini alamadığını öne sürdü.

Buğday üreticisine destek

Geçen yıl 8,25 lira olan buğdaya bu yıl 9,25 lira verildiğini kaydeden Özel, "11 lira maliyeti olan buğday 9 lira 25 kuruştan satılmak zorunda olunca buğday üreticisi perişan oldu. Geçen hafta bugün Rize'de çay mitingindeydim. Çay, buğday... Önümüzdeki dönem fındıkta, üzümde de fiyat açıklanacak. Ama maliyetin altında fiyatlarla perişan ediyorlar. Buradan ilan ediyorum; bu 9 lira 25 kuruşluk fiyat üreticiyi perişan ediyor. İsyan büyük. Önümüzdeki cuma günü Cumhuriyet Halk Partisi olarak buğday üreticisinin sesini duymak, Türkiye'ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ'a gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz" dedi.

Özgür Özel, halk için mücadele ettiklerini, kesinlikle kavga etmek için gelmediklerini ama işsizler, emekliler, çiftçiler ve yoksullar için kavganın en büyüğünü vereceklerini ifade etti.

"Gündeminizde olmayan gündemle meşgul değiliz"

Kendisini umutsuz hissedenlere seslendiğini dile getiren Özel, "Asla umutsuz olmayın, sizin gündeminizde olmayan hiçbir gündemle meşgul değiliz. Oyalanmayız, dikkatimizi dağıtmayız, bizim derdimiz sizin derdiniz. Bizim işimiz sizin sesinizi duyurmak. Sesinizi duyurduğumuzda, duyanlar gereğini yaparlarsa ne ala, yapmazlarsa sonuna kadar mücadeleye devam. Ne zamana kadar? Atatürk’ün partisini iktidar yapana kadar" diye konuştu.

Bayraklı Kulalılar Derneği Başkanı Veli Topal da katılımlarından dolayı Özel ve beraberindekilere şükranlarını iletti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız ve Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal da etkinlikte birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Menemen Belediyesinde işten çıkarıldıklarını öne süren işçilerle görüşen Özgür Özel, daha sonra keşkek kazanını karıştırıp tadına baktı.

Keşkek günü etkinliğinin ardından kiraz festivali

İzmir programı kapsamında Bornova Belediyesince Beşyol Mahallesi'nde gerçekleştirilen 7. Kiraz Festivali'ne katılan Özel, Türkiye'nin kiraz üretimi konusunda dünyada birinci olduğuna dikkati çekti. Kiraz üretiminde İzmir ve Manisa'nın ön sıralarda yer aldığını kaydeden Özel, üreticinin artan gübre, mazot, ilaç ve işçilik maliyetlerinden dolayı zor zamanlar geçirdiğini ifade etti. Özel, şöyle konuştu:

Hem üreticimizin sorunlarını çözmek hem verimi hem ihracatı arttırarak herkesin yüzünü güldürecek iyi tarım uygulamaları yapmak mümkün. Bunun için tarımda üretim ve üretici lehine kalıcı düzenlemeler yapmak gerekiyor. Unutmayalım ki 2003 yılında 2,8 milyon çiftçimiz varken 21 yıl sonra bugün 2,3 milyon çiftçimiz var. Yani yarım milyon çiftçi kayıp. Çiftçiliği bırakmış. 20 yılda 500 bin çiftçi kayboluyorsa her şeyden beka sorunu çıkaranlar buraya baksınlar. Memlekette her dört genç çiftçiden üç tanesi bırakmak istiyor. Çiftçilerin yaş ortalaması 58 olmuş. Yani çiftçilik artık sadece yaşlıların yaptığı bir iş olmuş.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki ve Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal da programda birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından alanda üreticilerle görüşen Özel'e çeşitli hediyeler takdim edildi.

Kaynak: AA