20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 23.05.2023 21:01 | Son Güncelleme: 23.05.2023 21:30

Prof. Dr. Bilge Yılmaz: Merkez Bankası rezervleri tükenmek üzere

Millet İttifakı’nın ekonomi kurmaylarından olan Prof. Dr. Bilge Yılmaz Twitter'dan yaptığı paylaşımda 28 Mayıs'ta seçimi Erdoğan'ın kazanması halinde ekonomide beklenen tehlikeleri yazdı
Prof. Dr. Bilge Yılmaz: Merkez Bankası rezervleri tükenmek üzere

Hazine Bakanı adayı İYİ Partili Bilge Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı son açıklamada Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu anlattı. "Merkez Bankası rezervleri tükenmek üzere" diyen ve Türkiye'nin her ay 8-9 milyar dolar cari açık verdiğini belirten Yılmaz sözü Erdoğan'a getirdi. 28 Mayıs seçimlerini Erdoğan'ın kazanması halinde olabilecekleri dile getiren Yılmaz, paylaşımında şu satırlara yer verdi:

"Merkez Bankası rezervleri tükenmek üzere, her ay 8-9 milyar dolar cari açık veriyoruz, şirketler üretimlerini/ticaretini sürdürebilmek, vatandaşlar ise sisteme güvenmedikleri için dolar talep ediyor. Burada cevaplanması gereken önemli bir soru var: Erdoğan bu pazar seçilirse 29 Mayıs'tan sonra piyasaların ihtiyacı olan doları nereden ve nasıl bulacak? Tabii ki bulamayacak ve sermaye kontrolleri genişleyecek. Bugün şirketlere 5 bin dolar gibi komik bir döviz limit getirenler haftaya bunu tamamen yasaklayabilir. Bunun sonuçları hepimiz için çok ağır olur.

  • Ekonomi duracak
  • Şirketler iflas edecek
  • Karaborsa olacak
  • İşsizlik artacak

Ekonomideki yıkımdan mümkün olan en az hasarla kurtulmak için hala bir şansımız var. Bunu heba etmeyelim"