26 Şubat 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 15.03.2023 20:06 | Son Güncelleme: 15.03.2023 20:26

Şanlıurfa'dan gelen görüntüler sel felaketinin boyutunu gözler önüne serdi

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından bölgede şimdi de sel felaketi yaşanıyor. Şanlıurfa’da yoğun yağışların ardından yaşanan su taşkınları nedeniyle 14 kişi yaşamını yitirken bölgeden gelen görüntüler ise afetin boyutunu gözler önüne seriyor
Şanlıurfa'dan gelen görüntüler sel felaketinin boyutunu gözler önüne serdi

Aziz Fidancı

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki ağır yıkım yaşanan deprem bölgelerini bu kez sel vurdu. Özellikle Adıyaman ve Şanlıurfa'da yoğun olarak hissedilen sel felaketinde araçlar akıntıya kapılıp gözden kaybolurken can kaybı sayısı da giderek artıyor. 

Sağanak yağışın etkili olduğu bölgede yüzlerce ev ve araç sel suları altında kalırken ekili tarlalara zarar geldi. Yaşanan sel baskınlarına karşın vatandaşlar, su basan evlerini kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı. Kentte halen birçok semte ulaşım sağanamazken, yağışların devam etmesi hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Şanlıurfa son yolların en yoğun yaşını aldı

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan yağış sonrası Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) alınan tedbirler ve sahada yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıya katıldı. Vali Ayhan, Şanlıurfa'nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade ederek "Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını aldı, bugün de bekliyoruz. Urfa'nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışısın etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi" dedi.

AFAD'dan açıklama

AFAD'tan yapılan açıklamada ise "Bölgede meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Adıyaman ilimizin Tut ilçesinde sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Adıyaman, Adana, Kahramanmaraş ve Diyarbakır AFAD ekiplerimiz olay bölgesinde görevlendirilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.