24 Mayıs 2024, Cuma Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.05.2024 17:48 | Son Güncelleme: 16.05.2024 18:06

Sırrı Süreyya Önder'den Kobani tepkisi: AK Parti'nin yargılanmasının ön iddianamesidir

Kobani Davası'nda açıklanan kararlar DEM Parti tarafından TBMM Genel Kurulu'nda protesto edildi. TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder karar için "AK Parti'nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir, cezanın konusu yapılmıştır" dedi
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Kobani Davası’nda ilişkin açıklanan kararlar, DEM Partili milletvekilleri tarafından TBMM Genel Kurulu'unda protesto edildi. Ellerindeki tutuklu siyasetçilerin fotoğraflarını kaldıran DEM Parti'liler, "HDP susmadı susmayacak", "Selahattin burada, Figen burada, Pervin burada, Gülten burada" sloganları attı. Elleriyle masalara vurarak protesto eden DEM Parti'liler tepkilerini Kürtçe sloganlarla da dile getirdi. 

Temelli: Adalet mücadelemiz devam edecek

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Kobani Davası'nda çıkan hapis cezalarına TBMM Genel Kurulu'nda tepki göstererek "Arkadaşlarımıza yağdırdığınız cezalarla gününüzü kurtaramazsınız. Bu iddianameyi IŞİD'in bir mahkemesi olsa kabul etmez. Siz kalktınız bunu kabul ettiniz" dedi. 

Temelli "Bizim özgürlük, barış, adalet mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de devam edecek. Bu utanca son verme sorumluluğu bu Meclis'tedir. Burada bir temsiliyetle varsınız, buna sırtınızı dönüp çetelerin aklıyla milletvekilliği yapamazsınız" ifadelerini kullandı

"AK Parti'nin yargılanmasının ön iddianamesi"

TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü birleşimini yöneten Önder, Kobani Davası'nda çıkan cezalara ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

  • Kobani Davasında yağdırılan cezalar bu cezaya muhatap olan arkadaşlarımın hiçbiri tarafından hak edilmiş bir şey değil. Olan memleketin barış ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir. Birincisi bu.
  • İkincisi, maalesef bütün uyarılarımıza rağmen AK Parti cenahı bunun farkına varmadı ama günbegün ortaya çıkan şeylerle görüyoruz. Bu da AK Parti'nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir, cezanın konusu yapılmıştır.

Başkanlık Divanı'nın oluşmaması nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nun çalışmalarının devam etmeyeceğini belirten Önder, "Alınan karar gereğince kanun teklifleriyle komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek için 21 Mayıs 2024 salı günü 15:00'te toplanmak üzere birleşimi kapatmadan zindandaki bütün arkadaşlarımı selamlıyorum" diyerek birleşimi kapattı.