17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2024 09:55 | Son Güncelleme: 11.07.2024 10:04

Sokak hayvanlarıyla ilgili teklif hazır: Uyutma kapsamı daraltıldı, hapis ve para cezası yolda

Sokak köpekleri ile ilgili düzenleme tamamlandı ve hazırlanan yasa teklifinde bazı önemli değişiklikler yapıldı. Kapsamı daraltılan uyutmaya belediyelerde oluşturulacak kurul karar verecek, köpek toplamayan başkana 3 yıl hapis, köpeği sokağa terk edene 60 bin lira para cezası geliyor
Sokak hayvanlarıyla ilgili teklif hazır: Uyutma kapsamı daraltıldı, hapis ve para cezası yolda

AK Parti, sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifini tamamladı. Meclis grubunda vekillerin bilgilendirildiği teklif imzaya açıldı.

Uyutma maddesinin kapsamı daraltıldı

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, daha önceki taslakta yer alan uyutma maddesinin kapsamı daraltıldı. Buna göre, barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören maddede sorumluluk yerel yönetimlere veriliyor.

Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan, sokaklarda sürüler halinde dolaşan köpekler barınaklara alınacak, uyutulup uyutulmayacağına belediyeler nezdinde, veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul karar verecek.

İki yıl sürede yapmayan başkana hapis cezası

Uyutulması gerekmeyen köpekler, sokaklardan toplandıktan sonra kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Ancak yeniden sokağa salınmayacaklar, bakımları barınaklarda yapılacak. Bu konuda yerel yönetimlere iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapıp, sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekleri toplayacaklar. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla hapis cezası verilecek. Bu suçun tekrarı durumunda ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak.

Ayrıca sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları da artırılacak. Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak. Bu pay başka harcamalar için kullanılmayacak, yapılan denetimlerde sokak köpekleri için ayrılan payı başka amaçlar için kullanan belediye başkanlarına da ceza verilecek.

Sokağa atana para cezası

Ayrıca evcil hayvanını sokağa atana veya yasaklı ırkların üretimini yapanlara hayvan başına 60 bin lira ceza verilecek, bir daha hayvan sahiplenmesi de mümkün olmayacak.

Yeniden sokağa bırakılmayacak

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, teklif ile ilgili şunları söyledi:

Şu anda, sokaktan alınan bir hayvan, kısırlaştırılıp, aşılanıp sokağa bırakılıyordu. Yeni teklifte şimdi bu uygulamaya son veriliyor. Barınaklarda bakılacaklar. Rehabilite edilemeyen, saldırgan, hastalıklı, kuduz riski olan, sahiplenme imkânı olmayan hayvanlara uyutma uygulanacak. Belediyeler, barınaklar ve başıboş hayvanların rehabilitasyonu için bütçelerinden pay ayırmak zorunda olacak. Yapmayanlara da denetim yapılacak, ceza verilecek. İhmal edenlere hapis cezası verilecek. Bu konuda kim sorumluysa, ceza verilecek.