21 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2024 20:41 | Son Güncelleme: 10.07.2024 20:58

TİP'ten AYM'ye Can Atalay ziyareti: Bugün değilse yarın gerekçeli kararı bekliyoruz

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve avukat Özgür Urfa, Can Atalay’ın dosyasıyla ilgili AYM Başkanvekili Basri Bağcı ile görüştü. Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle hakkında AYM'nin 22 Şubat tarihli kararını hatırlatan Kadıgil, "Bugün değilse yarın kararın gerekçesini bekliyoruz" dedi
TİP'ten AYM'ye Can Atalay ziyareti: Bugün değilse yarın gerekçeli kararı bekliyoruz

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve avukat Özgür UrfaAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Basri Bağcı ile görüştü. Görüşmede milletvekilliği düşürülen Can Atalay'ın durumu ele alındı. 

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kadıgil, Meclis'te okutulan kararla Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi üzerine AYM'ye başvuruda bulunduklarını hatırlattı. Kadıgil, "Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk ve bu kararın hukuksuzluğunun tescil edilmesini talep ettik. Anayasa Mahkemesi dedi ki, ‘Haklısınız ve benim burada bir karar vermeme bile gerek yok. Çünkü Can Atalay hala milletvekilidir ve bu yapılan işlem yok hükmündedir.’ Verdiği karar bu. Bu kararın tarihi, 22 Şubat" dedi. 

"Kararın hemen hemen hazır olduğu, en yakın zamanda da yayınlanacağı yönünde temin ettiler"

Söz konusu kararın gerekçesinin yazılmasını 139 gündür beklediklerini dile getiren TİP Sözcüsü şöyle devam etti: "22 Şubat’ta AYM dedi ki, 'Ben bu konuda karar vermeye tenezzül bile etmiyorum' Özeti bu. Aradan geçen bugün itibariyle tam 139 gün. Bizler, hapiste esir tutulan Can Atalay, tam 139 gündür bir gerekçeli kararın yazılmasını bekliyoruz ve bu kapsamda Anayasa Mahkemesi’nin kıymetli Başkanvekili Basri Beyle bugün bir görüşme yaptık. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi Başkanı’na da bir hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik. Temel talebimiz çok net. Buradan da bu çağrımızı bir kez daha yinelemek zorunda hissediyoruz. 140 gün oldu, gerekçeli karar yazıldı. Lütfen artık imzalayın ve Meclis kapanmadan evvel bu kararı yetiştirin. Çünkü bunun bizim için önemi şudur: Anayasa Mahkemesi, bir kez daha dedi ki 'Yaptığın iş hukuka aykırı.' Bu gerekçeli karar geldiği anda bizler, Meclis’te, Meclis Başkanına, diğer gruplara bu kararı önlerine koyacağız ve diyeceğiz ki kardeşim gereğini yapın Hatay halkının seçilmiş Milletvekilini serbest bırakın. Kararın hemen hemen hazır olduğu en yakın zamanda da yayınlanacağı yönünde bize temin ettiler. Umut ediyoruz ki siyasi sebeplerden kaynaklı, hukukçuların üzerinde daha fazla baskı olmaz ve hukukçular, üzerlerine düşen görevi Anayasayla kendilerine tanımlanmış görevi, siyasi baskılardan arınmış bir şekilde yerine getirebilirler. O yüzden artık hani bugün değilse yarın, Can Atalay hakkındaki kararın gerekçesini beklediğimizi söylemek yanlış olmaz."

"Karar okunduğunda milletvekilliği sıfatını geri kazanacak"

Can Atalay'ın avukatlarından Özgür Urfa da "Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayınlandığı an Meclis’e de gönderilecek. Bizim tarafımızdan da zaten resmi bir başvuru yapılacak ve o karar Genel Kurul’da okunduğu andan itibaren Can Atalay milletvekilliği sıfatını geri kazanacak. Sonrasında da mahkemesine başvurularak Can Atalay Milletvekilliği sıfatını kazanmıştır. Önceki iki ihlal kararının üzerine vekilliğin iadesi kararının da verilmesi sebebiyle yargılamanın durması, yenilenmesi ve tahliyesi başvurusu yapılacak ve artık bu sefer yeni bir krize yerel mahkemelerin sebebiyet vermeyeceğini umuyoruz" diye konuştu.