Türkiye’de lüks alışveriş denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan Beymen’in CEO’su Elif Çapçı ile pandemide değişen lüks moda sektörünü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında genç kadınları desteklemek için başlattıkları “Hayallerim Kadar Güçlüyüm” projesini konuştuk.
Sürdürülebilir moda
Pandemiyle birlikte çok zorlu bir süreçten geçiyor perakende sektörü. Nasıl bir değişim yaşanıyor? Pandemi, bu zamana kadar edindiğimiz alışkanlıkların üzerine bir çizgi çekerek bizi yepyeni bir dünya düzeniyle tanıştırdı. Online mağazacılık müthiş bir hız kazandı. Pandemiden önce küresel anlamda 2.5 trilyon dolar değerinde yıllık gelir yaratan hazır giyim sektöründe, tarlasında pamuk toplayan işçiden, mağazalardaki satış danışmanlarına kadar tüm değer zinciri bu süreçten etkilendi. Çalışma modellerimiz değişti. Dünya markalarının yıllık takvimlerinin en önemli etkinliği olan moda haftalarının çoğu iptal oldu, bir kısmı ise dijital olarak düzenleniyor. Dijital şovlar ve içeriklere hızlı uyum sağlayan markalar ön plana çıktı.![Beymen CEO'su Elif Çapçı](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/03/ELIFCAPLI-copy1-e1614857050483.jpg)
Hibrit döneme girdik
Fiziksel mağazacılık tarihe mi karışabilir mi? Hayır, online mağazacılık yükselirken, deneyim odaklı fiziksel mağazacılığa duyulan özlem de artıyor. Mağazalarımızı ziyaret etmeyi, deneyimlemeyi de özlüyor müşterilerimiz. Mağazalarda organize ettiğimiz moda ve sanat aktiviteleri de özlendi. Bugün artık fiziksel mağazaların ve online alışverişin iç içe geçtiği hibrit bir döneme girdik. Yatırımlarımız da hızla bu yöne kayıyor. 2020’yi nasıl geçirdiniz? Bu zorlu yılı 2.8 milyar TL ciro, 244 mağaza ve 3 bin 300’e yakın çalışanımız ile tamamladık. Covid-19 mücadelesi için Milli Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon TL, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 1 milyon TL bağışladık. Doktor ve sağlık çalışanlarına özel hazırladığımız giyim paketlerini ulaştırarak, diğer bağışlarımızla birlikte salgın ile mücadeleye toplam 5 milyon TL değerinde destekte bulunduk. 2021 planlarınız neler? Bu yıl Beymen’in 50. kuruluş yılını kutluyoruz. Yıl boyunca pek çok proje ve sürprize imza atacağız. 2021 yılında da lüks moda pazarındaki lider konumumuzu koruyarak daha ileriye taşımayı hedefliyoruz. Servis kalitesi, müşteri deneyimi, sürdürülebilir büyüme, dijitalleşme ve omnichannel alanlarında yatırımlarımız devam edecek. Tod’s ve Alexander McQueen ile Zorlu Center’da yeni mağaza açılışlarımız olacak.“Hayallerim kadar güçlüyüm” diyerek TOG Genç Kadın Fonu’na kaynak yaratılacak
8 Mart Dünya Kadınlar Günü için TOG ile bir projeye imza attınız. Destekçileri arasında yer almaktan mutluluk duyduğum özel bir koleksiyon da hazırladınız. Bu projeyle neyi hedefliyorsunuz? Dünya Kadınlar Günü’nde, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz projeyle tüm kadınlara, “Hayallerim Kadar Güçlüyüm” diyoruz. Projeyle genç kadınlara her şeyin hayal etmekle başladığını ve kendilerine güvenerek hareket ettiklerinde her şeyi başarma gücünün içlerinde saklı olduğunu göstermek istiyoruz. Hayal etmenin ve bunu cesaretle hayata geçirmenin başarının anahtarı olduğuna inanıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, TOG Genç Kadın Fonu’na yaptığımız katkıyla, genç kadınların toplumsal hayatın her alanına eşit ve özgür bireyler olarak katılımına destek vereceğiz. Hayal eden ve inandığı yolda kararlılıkla yürüyen kadınlar, Beymen Grup olarak bize her zaman ilham veriyor. Bu ilhamla çıktığımız yolda, ülkemizde ve yurtdışında örnek alınan ve kendi alanında fark yaratan tasarımcı, sanatçı, doktor, gazeteci, sporcu, avukat, iş insanı gibi farklı sektörlerden 33 başarılı kadın, mesajlarıyla yanımızda yer aldı. Bu şahane kadınların ilham veren tavsiyeleri, Beymen Collection tasarım ekibinin hazırladığı tişörtlerle buluştu ve ortaya Beymen 8 Mart Özel Koleksiyonu çıktı. Özgüveni ve cesareti ile ilham olan bu isimlerindesteklerini görmek, projemizi daha da anlamlı kıldı. Dünyaca ünlü tasarımcılar Veronico Etro, Angela Missoni, JJ Martin, Nicky Zimmermann, Sandra Choi, Giorgia Tordini ve Gilda Ambrosio ilham veren sözleriyle projemize destek oldu.![TOG Yönetim Kurulu Eş Başkanı Didem Duru](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/03/Didem-Duru-SIYAH-BEYAZ-1024x683.jpg)