Kırk yıllık bir geçmişe sahip Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu’ndan örneklerin yer aldığı, 26 Mart’a dek sürecek Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu isimli sergi, 19. yüzyıldan günümüze uzanan kapsamlı bir seçkiyi içeriyor. Türkiye sanatının tarihsel süreçteki gelişimini koleksiyondaki yapıtlar üzerinden kronolojik olarak yansıtmayı amaçlayan sergi, 70’e yakın sanatçı ve 100’ün üzerinde eseri bir araya getiriyor. Sergi ile eş zamanlı olarak Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıkan, Dr. Özlem İnay Erten’in kaleme aldığı Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu isimli kitap da, koleksiyondaki yapıtlar üzerinden sanat tarihimiz hakkında başlangıcından günümüze hem kronolojik hem de tematik olarak geniş bir perspektif sunabilecek şekilde hazırlanmış. Sergiye ve koleksiyona dair küratörü Özlem İnay Erten ve koleksiyoner Dr. Şükrü Bozluolçay ile konuştuk.
Özlem İnay Erten: “Koleksiyon Türkiye’nin sanatına dair kapsamlı bir veri sunuyor”
Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu neden önemli? Siz bu koleksiyonla nasıl bir araya geldiniz? Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu isimli sergide hangi başlıklar ve ne tür eserler yer alıyor? Bu sergi bize nasıl bir hikâye anlatıyor?Hayal Fanusu Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu![Erol Akyavaş, İsimsiz, 1980’ler, Tuval üzerine akrilik, 83X61 cm](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2022/02/4-Erol-Akyavas-Isimsiz-1980ler-Tuval-uzerine-akrilik-83-x-61-cm.jpg)
Hayyam’ın rubaisinden Platon’un ‘mağarasına’
Serginin adı olarak neden Hayal Fanusu dediniz?Hayal FanusuHayal Fanusu![Dr. Şükrü Bozluolçay](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2022/02/asda.jpg)