21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 18.02.2024 20:26 | Son Güncelleme: 18.02.2024 20:28

Apple Vision Pro hayal kırıklığı yarattı: İadeler başladı

Apple'ın geçtiğimiz günlerde satışa sunduğu karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro, ilk kullanıcılarının bazılarını memnun etmedi. Konforlu bir yapı sunmaması, baş ağrısı ve göz yorgunluğu yaratması sonucu Vision Pro alanlar çareyi ürünlerini iade etmekte buldu
Apple Vision Pro hayal kırıklığı yarattı: İadeler başladı

Apple Vision Pro, tanıtıldığı ilk günden bu yana büyük ses getirdi ve satışa sunulmasıyla birlikte de çok konuşuldu. Ürünü alıp ilk kez deneyimleyenlerin bazıları üründen yana umduklarını bulsa da, bazıları Vision Pro'yu sevemedi.

The Verge'ün haberine göre son birkaç gündür sosyal medyada Vision Pro sahiplerinin 3 bin 500 dolarlık başlıklarını iade ettiklerini söylemeleri de tesadüf değil. Apple, herhangi bir ürünü satın aldıktan sonra 14 gün içinde iade etmenize izin veriyor. Bu 14 gün dolmadan da Vision Pro alıcılarının bir kısmı kendilerini iade için mağazada buldu.

Vision Pro neden iade ediliyor?

Konfor, en çok belirtilen iade nedenleri arasında yer alıyor. Kullanıcılar Vision Pro'nun baş ağrısı yaptığını ve hareket hastalığını tetiklediğini söyledi. Cihazın ağırlığı ve büyük kısmının önden yüklemeli olması da bir başka şikayet konusu. The Verge'ün ürün müdürü Parker Ortolani, cihazı kullanmanın gözde kızarıklığa yol açabildiğini söyledi. En az bir kişi daha benzer bir kızarıklık deneyimi yaşadığını belirtti. 

"Kullanımı umduğum kadar 'büyülü' olmasına rağmen, hem ağırlığı hem de kayış tasarımları nedeniyle kısa süreler için bile takılamayacak kadar rahatsızdı. Kullanmak istiyordum ama takmaktan korkuyordum" diyen Ortolani, cihazı iade etmek istediğini de belirtti.

Ortolani "Yaşadığım sürekli baş ağrısı ve göz yorgunluğuna alışmam mümkün değil ve bu haliyle ürün kullanışsız. Bir sonraki sürüm için bu ürüne şans verebilirim" şeklinde konuştu.

Giyilebilir teknolojilerin işi kolay değil

Bu durum elbette şaşırtıcı değil. Her insan vücudu benzersiz, bu da kitlesel pazar için giyilebilir üretimi ölçeklendirirken bir sorun. Bu tip bir ürün için konfor kaçınılmaz olarak feda ediliyor ve bu durum insanları orantısız bir şekilde etkiliyor. Akıllı saatlerde bu durum genellikle bileğinize kıyasla kasanın boyutuna ve ağırlığına bağlı. Akıllı yüzüklerde ise mesele parmağınızın boyutu. Birçok insan ne yazık ki boyutlar arasında kalıyor veya parmak şişmesi sorunu yaşıyor. Akıllı gözlükler ve kulaklıklar için burun köprüsünün alçak olması, cihazın yüzünüzden kayması veya ışığı yeterince engelleyememesi anlamına gelebilir.

Yeterince üretken değil

Ancak tek sorun donanım değil. Bir başka yaygın şikayet de Vision Pro'nun fiyatına göre yeterince üretkenlik sunmaması. Bir kullanıcı Threads'te Figma ekranlarına bakmanın başlarını döndürdüğünü ancak cihazın işlerine de uygun olmadığını belirtti. Başka bir mühendis ise sosyal medya platformu X'te kodlama deneyiminin kendisini ikna edemediğini ve odaklanma sorunlarının baş ağrısına neden olduğunu yazdı.

Bir Reddit kullanıcısı, "Bunu üretkenlik için kullanmıyorsam, eğlence için sevmiyorsam ve üzerinde oynayacak yeterli oyun yoksa geriye pek bir şey kalmıyor" diye yazdı.

Google'da topluluk yönetimi ve moderasyon üzerine çalışan kıdemli bir yönetici olan Carter Gibson için mesele ince ayrıntılar. Pencerelerle ve dosya yönetimiyle uğraşmak gibi işlemler üretkenlik açısından sorun yaratıyor.

Gibson Threads'teki bir görüşmede "'Pencereler' arasında çoklu görev yapmak zor" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı dosya türleri Vision Pro'da desteklenmiyor. Ayrıca bu üründe slayt oluşturmak farklı hissettirse de fare ve klavye ile yapmaktan daha kolay bir çözüm sunmuyor"

Vision Pro'nun ikinci sürümünü bekliyorlar

Cihazı iade edeceklerini söyleyen birçok kişi, ikinci nesil Vision Pro'yu denemek istediklerini de belirtti. Diğerleri ise asıl sorunun teknoloji olmadığını, kullanışlı bir uygulama ya da konfor eksikliği olduğunu vurguladı.