26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.03.2023 08:45 | Son Güncelleme: 09.03.2023 08:50

Araştırma: Yaban arıları bulmaca çözmeyi öğreniyor

İngiltere'deki bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, yaban arılarının (bombus arıları) daha deneyimli arıları izleyerek bulmaca çözmeyi öğrendiği ortaya çıktı
Araştırma: Yaban arıları bulmaca çözmeyi öğreniyor

BBC'nin haberine göre, İngiltere'deki Londra Queen Mary Üniversitesi'nden bilim insanları, sosyal öğrenmenin yaban arılarının davranışları üzerinde tahmin edilenden daha büyük etkiye sahip olabileceğini keşfetti. Araştırma kapsamında bilim insanları, şeker çözeltisine erişmek için döndürülerek açılabilen kapaklı bir yapboz kutusu yaptı. Kapak, üzerindeki kırmızı plakaya basılarak saat yönünde, mavi plakaya basıldığında saat yönünün tersine döndürülerek açılıyor.

Gözlemledikleri yöntemi kullanıyorlar

Kutuyu açmaları için bilim insanlarınca eğitilen arıların daha sonra ödüle ulaşmanın yolunu kolonilerindeki diğer arılara aktardığı gözlendi. Deneyimli arıları izleyerek ödüle ulaşmayı başaran diğer arıların, kutunun diğer plakaya bastıklarında da açıldığını keşfetmelerine rağmen, gözlemledikleri yöntemi daha çok kullandıkları görüldü.

Kuşlarla benzer davranışsal eğilim

Araştırmayı yöneten Dr. Alice Bridges, deneyimlerinin, primatlar ve kuşlarda görülene benzer biçimde, yaban arılarında da davranışsal eğilimin yayıldığını ve sürdürüldüğünü gösterdiğini söyledi. Araştırma, "Plos Biology" adlı aylık hakemli bilimsel dergide yayımlandı.

 

Kaynak: AA