24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 12.06.2024 00:48 | Son Güncelleme: 12.06.2024 00:59

ChatGPT'li Apple cihazlarını yasaklamakla tehdit eden Elon Musk OpenAI'a karşı açtığı davayı geri çekti

OpenAI'ın ChatGPT'sine entegre olacağı gerekçesiyle Apple cihazlarına kendi şirketleri bünyesinde yasak koymaya hazırlanan Elon Musk sürpriz bir hamleyle OpenAI'a açtığı davayı geri çekti
ChatGPT'li Apple cihazlarını yasaklamakla tehdit eden Elon Musk OpenAI'a karşı açtığı davayı geri çekti

Milyarder girişimci Elon Musk Salı günü, ChatGPT'nin mimarı OpenAI ve CEO'su Sam Altman'ı, şirketi kâr amaçlı değil insanlığın yararına yapay zekâ geliştirme misyonunu terk etmekle suçlayan davasını geri çekmek için harekete geçti.

San Francisco Yüksek Mahkemesi'nde yapılan başvuruya göre, Musk'ın avukatları Kaliforniya eyalet mahkemesinden, Şubat ayında açılan davayı, herhangi bir gerekçe göstermeden reddetmesini istedi. Bir Yüksek Mahkeme yargıcı Çarşamba günü yapılması planlanan duruşmada OpenAI'nin davayı reddetme teklifini dinlemeye hazırlanıyordu.

Yeniden dava açabilir

Musk davasını gerekçe göstermeden reddetti, bu da başka bir zaman yeniden açabileceği anlamına geliyor. Dava, Musk'ın kurucularından olduğu ve o zamandan beri Microsoft'tan aldığı milyarlarca dolarlık fonla üretken yapay zekanın yüzü haline gelen OpenAI'ye karşı uzun süredir devam eden muhalefetinin doruk noktası oldu.

Musk geçtiğimiz Temmuz ayında kendi yapay zeka girişimi xAI'yi kurdu ve Mayıs ayında B serisi fonlamadan 6 milyar dolar toplayarak 24 milyar dolar değerine ulaştı. Davada, Altman ve OpenAI kurucu ortağı Greg Brockman'ın Musk'a açık kaynak kodlu, kar amacı gütmeyen bir şirket kurmak için yaklaştıkları, ancak 2015 yılında kurulan girişimin artık para kazanmaya odaklandığı belirtildi.

Davada, OpenAI'nin geçen yıl en güçlü dil modeli GPT-4'ü piyasaya sürdüğünde kuruluş amacını aştığı belirtildi. Musk davada bir yargıçtan OpenAI'yi araştırma ve teknolojisini kamuya açmaya zorlamasını ve girişimin GPT-4 de dahil olmak üzere varlıklarını Microsoft ve diğerlerinin mali yararı için kullanmasını engellemesini istedi.

OpenAI bir mahkeme dosyasında davanın tutarsız iddialara dayandığını savunmuş ve davayı Musk'ın kendi yapay zeka çıkarlarını ilerletmek için uydurduğu bir girişim olarak tanımlamıştı. OpenAI'nin avukatları, "OpenAI'nin kaydettiği olağanüstü teknolojik ilerlemeleri gören Musk, şimdi bu başarıyı kendisi için istiyor" dedi.