23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.01.2024 20:09 | Son Güncelleme: 18.01.2024 20:16

DSÖ'den yapay zeka teknolojisi LMMs için yeni kılavuz: 40'tan fazla öneri yer alıyor

DSÖ, sağlık alanında yararlanılan yapay zeka teknolojisine yönelik yeni kılavuz yayımladı. Kılavuzda, yapay zeka teknolojisi LMMs'in uygun şekilde kullanılmasına yardımcı olacak 40'tan fazla öneri yer alıyor
DSÖ'den yapay zeka teknolojisi LMMs için yeni kılavuz: 40'tan fazla öneri yer alıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlık hizmetleri alanında yararlanılan ve hızla büyüyen yapay zeka teknolojisi LMMs için yeni bir kılavuz yayımladı. DSÖ'nün internet sitesinden yapılan açıklamada, hızla büyüyen LMMs adlı yapay zeka teknolojisinin hükümet, teknoloji şirketleri ve sağlık hizmeti verenler tarafından uygun şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçlayan yeni bir kılavuz yayımlandığı duyuruldu.

Açıklamada, kılavuzun, insan iletişimini taklit etmek ve yapmak üzere programlanmadığı görevleri yerine getirmek gibi özellikleri nedeniyle sağlık hizmetlerinde yararlanılan yapay zeka teknolojisi LMMs'in uygun şekilde kullanılmasına yardımcı 40'tan fazla öneri içerdiği belirtildi. Kılavuzun LMMs'in hastaların yazılı sorularına yanıt vermek, hastanın semptomlarını belirlemek ve tedavisini araştırmak, hasta ziyaretlerini belgelemek gibi görevlerine yönelik öneriler içerdiği aktarılan açıklamada, ayrıca, söz konusu yapay zeka teknolojisinden kaynaklanan risklere de değindiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSÖ'den Dr. Jeremy Farrar, yapay zeka teknolojilerinin sağlık hizmetlerini iyileştirme ve geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ifade ederek, bu teknolojilerinden yararlananların şeffaf bilgi ve politikalara ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Kaynak: AA