12 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.12.2022 09:52 | Son Güncelleme: 16.12.2022 10:02

Elon Musk hakkında haber yapan gazetecilerin hesabını askıya aldı

Özel jetine ait uçuş bilgilerini paylaşan hesabı askıya alan Elon Musk, bir adım da ileri gitti. Twitter CEO'su konu hakkında haber yapan CNN, Washington Post, Mashable ve New York Times'ın teknoloji muhabirlerinin hesapları peş peşe askıya aldı
Elon Musk hakkında haber yapan gazetecilerin hesabını askıya aldı

Twitter'da ifade özgürlüğü dönemini başlatacağını iddia eden Elon Musk gerçek zamanlı konum bilgilerini paylaşan tüm hesaplara savaş açtı. Musk özel jetinin uçuş bilgilerinin paylaşıldığı Elonjet'i kapatmakla kalmadı üzerine bir de dava açtı. Ancak milyarderler kulübünün üyesinin hamlesi bununla da sınırlı kalmadı. CNN, Washington Post, Mashable ve New York Times'ın teknoloji muhabirlerinin hesapları peş peşe askıya alındı.

Hesapları askıya alınan gazeteciler, yakın zamanda Musk'ın özel jetinin hareketleri 'ElonJet' hesabının askıya alınmasıyla ilgili makaleler yayınlamış olması dikkat çekti.

Gerekçe belirtilmedi

New York Times teknoloji muhabiri Ryan Mac, yeni bir Twitter hesabı açarak, hesabı askıya alınmadan önce kendisine 'uyarı verilmediğini' ve hesabının 'kalıcı olarak askıya alınmasının gerekçesi hakkında şirketten herhangi bir bildirim almadığını' yazdı.

Washington Post ise yaptığı açıklamada, teknoloji muhabiri Drew Harnell'in askıya alınmasının 'Elon Musk'ın Twitter'ı ifade özgürlüğüne adanmış bir platform olarak yönetme iddiasına aykırı' olduğunu söyledi.

Elon Musk, bazı gazetecileri Twitter'dan men etme kararını, hayatına yönelik tehditlere yol açan paylaşımlarda bulundukları gerekçesiyle savundu

Ayrıca CNN televizyonu, "Twitter'ın artan istikrarsızlığı ve oynaklığı, platformu kullanan herkes için inanılmaz derecede endişe verici olmalı" yorumunu yaptı.

Öte yandan hesabı aniden askıya alınan gazetecilerden biri olan Donie O'Sullivan, CNN'den Anderson Cooper'a "Musk beğenmediği hesapları yok ediyor gibi görünüyor" dedi.

Açıklamalarında kendini 'ifade özgürlüğü savunucusu' olarak tanımlayan iş insanı, daha önceki bir paylaşımında söz konusu hesabı açık tutma sözü vererek, "İfade özgürlüğü taahhüdüm, doğrudan kişisel güvenlik riski oluştursa bile, uçağımı takip eden hesabı yasaklamamaya kadar uzanıyor" diye yazmıştı.