27 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.03.2022 22:23 | Son Güncelleme: 09.03.2022 22:33

Google'dan güncelleme: Hiçbir şey söylemeden konuşabilme imkanı geliyor

Google'ın kendi telefonları için duyurduğu yeni özellik sayesinde kimse telefon görüşmeleri sırasında konuşmak zorunda kalmayacak. Bunun yerine, yanıtları kısa mesajla gönderebilecekler
Google'dan güncelleme: Hiçbir şey söylemeden konuşabilme imkanı geliyor

Google'ın yeni güncellemesi, telefon görüşmesinde hiçbir şey söylemeden konuşabilme imkanı sunacak. Kullanıcılar özel mesajlar ve önceden yazılmış yanıtlar arasında da seçim yapabilecek. Bu yeni özellik Google'ın telefon aracılığıyla duyulan tüm sesleri otomatik olarak yazıya döken Live Caption özelliğinin bir uzantısı.

Independent'ın haberine göre, güncellemeler Pixel 3a ile Pixel 5a 5G arasındaki modellere sahip kullanıcılarına sunuluyor fakat tuhaf bir şekilde, Google'ın en iyi akıllı telefonlarının en yeni modeline sahip olanlar bu özelliğe erişebilmek için bu ayın ilerleyen günlerine kadar beklemek zorunda.

Tek tuşa basmak yeterli olacak

Kullanıcıların özelliği etkinleştirmek için ses kontrollerindeki bir tuşa basması gerekecek. Google, bu yeni araçlara ek olarak İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca için yeni gerçek zamanlı çeviri kabiliyetleri ve Snapchat için Gece Görüşü modu getiriyor. Ayrıca, faydalı bilgiler gösteren Genel Bakış (At A Glance) kilit ekranı ayarlarına da Bluetooth cihazların şarj seviyelerini ve bir sonraki gün tatilse telefonun alarmını kapatmaya yönelik hatırlatmalar gösteren güncellemeler yapılıyor.

YouTube izleme grupları kurulabilecek

Başlangıçta Pixel 6'ya has olan Direct My Call (Aramamı Yönlendir) ve Wait Times (Bekleme Zamanı) özellikleriyse şimdi Pixel 3a'dan daha yeni, Pixel model tüm telefonlara geliyor. Galaxy S22'de başlatılmasının ardından Google Duo'nun videolarda canlı paylaşım imkanı artık Pixel cihazlarında da sunulacak. Bu yeni özellikler kullanıcıların YouTube izleme grupları kurabileceği veya uzaktayken uygulamayı paylaşıp bunları eşzamanlı olarak görüntüleyebileceği anlamına geliyor.

"Bir resim bin kelimeye bedeldir"

Google ayrıca kendi klavyesi Gboard'u kelimeleri çıkartmalara dönüştürebilir hale getiriyor. Google'da ürün sorumlusu Chris Breithaupt blog yazısında, "Bir resim bin kelimeye bedeldir" ifadelerini kullandı.