18 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 19.09.2023 22:33 | Son Güncelleme: 20.09.2023 11:59

iOS 17 güncellemesinde hata: Yüklenen iPhone'ların sesi kısıldı

Apple'ın Pazartesi akşamı yayınladığı iOS 17 güncellemesi pek çok yeni özelliği bir arada sunuyor. Ancak güncellemeyi indiren kullanıcılardan bazı şikayetler de gelmeye başladı. Özellikle de güncelleme sonrası iPhone'ların bildirim sesinin kısılması ve artırılamaması dikkat çekti
iOS 17 güncellemesinde hata: Yüklenen iPhone'ların sesi kısıldı

Apple, iOS 17 güncellemesi ile birlikte düzinelerce yeni iPhone özelliğini sunmasının yanı sıra, zil sesi ve uyarı sesleri koleksiyonunu da güncelledi. Gelen uyarılar, metin uyarıları ve daha fazlası için Sesler ayarında seçim yapabileceğiniz bir dizi yeni ton var.

Varsayılan uygulama bildirim sesleri de değişti. Klasik 'Tri-tone' yerini 'Ribaund'a bıraktı. Ancak, bazı kullanıcılar yeni bildirim seslerini pek beğenmedi ve iOS kullanıcılar için geriye dönüş imkanı vermiyor. iOS 17 yayınlandığından beri iPhone müşterileri sosyal medyada yeni seslerle ilgili düşüncelerini dile getiriyor. Bazı kullanıcılar yeni ses tonundan duydukları memnuniyeti dile getirirken, bazıları ise bu değişiklikten rahatsız.

Elbette bunların bir kısmı, kullanıcıların hangi sesleri tercih ettiğine ilişkin kişisel tercihlerden kaynaklanıyor. Yine de Apple'ın dikkate alması gereken, elle tutulur somut bir şikayet var. Birçok kullanıcı yeni 'Ribaund' sesinin çok sessiz olduğunu söylüyor. 'Tri-tone' nispeten yüksek sesli olsa da, Ribaund biraz yankı ile daha sessiz iki notanın daha ince bir kombinasyonu ve güncelleme sonrası çok az duyuluyor.

Geriye dönüş yok

Özellikle telefon cebe veya çantaya gömüldüğünde, boğuk sesi duymak 'Tri-tone'a göre daha zor. Kullanıcılar bunun sonucunda gelen bildirimleri kaçırdıklarını söylüyor. İlgili dokunsal titreşim de daha zayıf ve hissedilmesi daha zor. Tüm bu şikayetlere karşın Apple şu anda farklı bir uygulama bildirim uyarısı sesi seçmenin veya bu seslerin ses seviyesini değiştirmenin bir yolunu sunmuyor.

Ayarlar -> Sesler bölümünde kendi zil sesinizi, metin tonunuzu, posta ve takvim uyarıları gibi sistem uygulamaları için uyarı seslerini seçebilirsiniz. Ancak bu seçenekler üçüncü taraf uygulamalardan gelen uyarıların seslerini etkilemiyor. iOS 17'den itibaren Ayarlar uygulaması, üçüncü taraf uygulamaların çıkardığı sesleri değiştirmek için hiçbir denetim sunmuyor.

Anlık bildirimler için kendi özel seslerini kullanan üçüncü taraf uygulamalar bunu yapmaya devam edecek. Ancak Twitter ve Facebook gibi sosyal medya uygulamaları da dahil olmak üzere birçok uygulama özel bir ses içermiyor ve sistem varsayılanına güveniyor. Bu uygulamalar için iPhone kullanıcıları artık isteseler de istemeseler de 'Ribaund' sesini duyacaklar.