14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 26.10.2023 12:30 | Son Güncelleme: 26.10.2023 12:45

James Webb görüntüledi: Samanyolu'ndan 1 milyon kat daha parlak patlama

James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla, Samanyolu Galaksisi'nin toplamından 1 milyon kat daha parlak bir patlama gözlemlendi
James Webb görüntüledi: Samanyolu'ndan 1 milyon kat daha parlak patlama

CNN'in haberine göre, 7 Mart'ta meydana gelen büyük patlama, uzayda yaşam için gerekli nadir kimyasal elementleri oluşturdu. Samanyolu Galaksisi'nin toplamından 1 milyon kat daha parlak olan patlama, 50 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalarda tanık olunan "en parlak 2'nci gama ışını patlaması" olarak kayıtlara geçti. Patlama, 2 nötron yıldızının yaklaşık 1 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiyle birleşmesiyle meydana geldi.

GRB 230307A adı verilen nadir patlama sonucu, 2 nötron ya da bir nötron yıldızı ile bir kara delik birleştiğinde, kompakt ikili sistemde meydana gelen ve adına kilonova denilen astronomik olay ortaya çıktı.

Hollanda'daki Radboud Üniversitesi'nde astrofizik profesörü Andrew Levan, James Webb Uzay Teleskobu'yla ilk kez bir kilonova sonrasının gözlemlendiğini söyledi. James Webb Uzay Teleskobu'nun yanı sıra NASA'nın Fermi Gama-Işığı Uzay Teleskobu, Neil Gehrels Swift Gözlemevi ve NASA'nın keşif uydusu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) de patlamayı gözlemledi. James Webb Uzay Teleskobu, nadir bir metaloit olan tellür'ün patlama sonrası ortaya çıkan kimyasal izini tespit etmek için de kullanıldı.

Yaşamın kökenlerini açıklayabilir

Dünya'daki yaşamı sürdürmek için gereken hayati maddelerden biri olan tellür'ün keşfi, yaşamın ilk nasıl ortaya çıktığını açıklamaya katkı sağlayabilir. Bilim insanları kilonova diye bilinen bu patlamaların Dünya'daki yaşam için gereken iyot ve toryum gibi diğer önemli maddelerin de kaynağı olabileceğine inanıyor. Araştırma sonuçları, Nature dergisinde yayımlandı.