22 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 30.11.2023 00:33 | Son Güncelleme: 30.11.2023 00:42

Kanada ile Google arasında 74 milyon dolarlık anlaşma

Kanada'da şirketlerin haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında yayıncılara ücret ödemelerini gerektiren yasa kapsamında Google ile anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre Google Kanadalı haber kuruluşları ve şirketlerine yıllık yaklaşık 74 milyon dolar ödeyecek
Kanada ile Google arasında 74 milyon dolarlık anlaşma

Kanada hükümeti, Google ile Çevrim İçi Haberler Yasası kapsamında, ülkeye her yıl yaklaşık 74 milyon dolar ödeme yapmasında anlaştıklarını bildirdi. Kanada hükümeti ve Google arasında yapılan anlaşmaya göre, şirket, Kanada'nın haber kuruluşları ve şirketlerine yıllık yaklaşık 74 milyon dolarlık katkıda bulunacak.

Kültürel Miras Bakanı Pascale St-Onge, şirketlerin haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında Kanadalı medya yayıncılarına ücret ödemelerini gerektiren yasaya uygun olarak, Google ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. St-Onge düzenlediği basın toplantısında yapılan anlaşmanın basın sektörü için iyi bir gelişme olduğunu belirterek, "Facebook'un neden bizim haber sistemlerimizi desteklemeyip, platformunda dezenformasyona alan açtığını açıklama sırası geldi" ifadesini kullandı.

Meta şirketinin, Kanadalıların Meta platformunda yerli ve yabancı medya kuruluşlarının haber içeriklerine erişimlerini kesmesini sorumsuzca bir karar olarak tanımlayan St-Onge, Kanada basın sektörünün risk altında olduğuna dikkati çekti.

Kanada'nın Çevrim İçi Haberler Yasası

Kanada'da haziranda yasalaşan Bill C-18 sayılı Çevrim İçi Haberler Yasası, Meta ve Google gibi şirketlerin haber içeriklerini platformlarında kullanmaları karşılığında Kanadalı medya yayıncılarına ücret ödemelerini gerektiriyor. Kanadalılar, Meta hesaplarındaki yerli ve yabancı medya kuruluşlarının haber içeriklerine erişim sağlayamıyor.

Kaynak: AA