21 Haziran 2024, Cuma Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.04.2023 21:51 | Son Güncelleme: 07.04.2023 21:58

Mac bilgisayarlarda gizli bir Bitcoin belgesi saklandığı ortaya çıktı

Bir teknoloji bloğu yazarı 2018'den bu yana güncelleme yapılıp MacOS işletim sisteminin bir sürümünü kullanan tüm Mac bilgisayarlarda Bitcoin Whitepaper'ın bir kopyasının saklandığını tespit etti
Mac bilgisayarlarda gizli bir Bitcoin belgesi saklandığı ortaya çıktı

Bitcoin Whitepaper 2008'de, kendilerine Satoshi Nakamoto adını veren ve gerçek kimliği hiçbir zaman bulunamayan bir kişi veya grup tarafından yazıldı. Bu teknik doküman bir proje ekibi veya şirketin çıkartacağı ürünün amacı, kapsamı, getireceği yenilikler, felsefesi ve teknik detaylarını yazıp yayınladığı belgedir. Belge sadece bu kripto paranın nasıl çalıştığını değil, aynı zamanda ilk etapta üretilme nedeninin arkasında yatan düşünceyi de ayrıntılı bir şekilde açıklıyor. The Independent'ın haberine göre ise bir teknoloji bloğu yazarı ise 2018'den bu yana güncelleme yapılıp MacOS işletim sisteminin bir sürümünü kullanan tüm Mac bilgisayarlarda Bitcoin Whitepaper'ın bir kopyasının saklandığını tespit etti.

Bunun sonucunda belge, Bitcoin'i ve genel olarak kripto parayı savunanlar için önemli hale geldi. Muhtemelen MacOS üzerinde çalışan bir mühendisin, belgeyi görünüşe göre sessizce yazılıma eklenmesinin nedeni de bu olabilir. Herkes bu belgeyi sadece Virtual Scanner II adlı uygulamaya ait dosyaların içine bakarak açabilir. Belge, bu yardımcı programının örnek dosyası olarak eklenmiş gibi duruyor ve sadece örnek amacıyla kullanılması için eklenen yararlı, kısa bir belge olabilir.

Gizli belgeyi, blog yazarı ve teknoloji uzmanı Andy Baio buldu. Baio, dosya 5 yıldır yazılımın içinde olmasına rağmen internette bununla ilgili çok az tartışmanın yer aldığını belirtiyor. Apple, dosyanın MacOS'a nasıl eklendiğine dair herhangi bir bilgi vermedi.  Baio bir yıl önce belgenin dosyalanmasının hata olduğuna dair bir duyum aldığını ve dosyayı kaldırma işinin, bunu ekleyen mühendise verildiğini fakat o zamandan beri herhangi bir güncelleme yapılmadığını söylüyor.

Apple, ödemeler ve borç verme gibi daha geleneksel finansal hizmetlere girerken bile kripto paradan büyük ölçüde resmen uzak durdu. 2021'de şirketin CEO'su Tim Cook, Apple'ın kripto paraya baktığını ve kendisinin kişisel olarak yatırım yaptığını söylemişti. Fakat şirketin bu alana girmek için acil planları olmadığını belirtmişti.