16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 07.03.2023 08:09 | Son Güncelleme: 07.03.2023 08:11

Meta binlerce çalışanını daha işten çıkarmayı planlıyor

WhatsApp, Facebook ve Instagram'ın sahibi olan Meta, yeni bir işten çıkarma dalgasına hazırlanıyor
Meta binlerce çalışanını daha işten çıkarmayı planlıyor

Dünyanın en büyük sosyal ağ şirketi, daha verimli bir organizasyon haline gelmek amacıyla Kasım ayındaki %13'lük azaltmanın üzerine istihdamı daraltmayı sürdürüyor. Meta, daha önceki kesintilerinde 11.000 çalışanı işten çıkararak ilk büyük işten çıkarmasını gerçekleştirmişti. Bloomberg'in Şubat ayında bildirdiğine göre, şirket ayrıca organizasyonunu sadeleştirmek için çalışıyor, yöneticilere satın alma paketleri veriyor ve gerekli olmadığını düşündüğü tüm ekipleri ortadan kaldırıyor.

Bloomberg, reklam gelirlerinde yavaşlama görülen ve odağını metaverse adı verilen sanal gerçeklik platformuna kaydıran Meta'nın, müdür ve başkan yardımcılarından işten çıkarılabilecek çalışanların listesini yapmalarını istediğine dikkat çekti.

Zuckerberg'in 2023'ü Meta'nın verimlilik yılı olarak adlandırdığı ve şirketin bu temayı geçen hafta tamamlanan performans değerlendirmeleri sırasında çalışanlara ilettiği kaydedildi.

Meta'da çalışanlar ise endişeli. Özellikle son zamanlarda çalışanlar arasında artan endişe ve düşük moralden söz ediliyor. Bazı çalışanlar, işlerini kaybetmeleri halinde bu ay dağıtılacak olan ikramiyelerini alıp alamayacakları konusunda endişe duyduklarını ifade ediyor.