17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 13.06.2023 18:15 | Son Güncelleme: 13.06.2023 18:17

NASA ve Boeing'in yeni uçak projesi 'X-Plane' statüsü kazandı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve ABD merkezli uçak üreticisi Boeing'in ortaklaşa yürüttüğü uçak projesi, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından deneysel uçaklara verilen "X-Plane" statüsünü kazanarak "X-66A" ismini aldı
NASA ve Boeing'in yeni uçak projesi 'X-Plane' statüsü kazandı

NASA'dan yapılan açıklamaya göre, USAF, ABD'nin havacılık kaynaklı sera gazları emisyonunun sıfıra indirilme hedefi doğrultusunda üretilen X-66A'ya yalnızca deneysel uçak konfigürasyonlarının oluşturulmasını amaçlayan geliştirme programlarına verilen X-Plane statüsünü verdi.

Dar gövdeli uçakların kullanım sıklıkları nedeniyle dünyadaki havacılık kaynaklı sera gazları emisyonunun neredeyse yarısından sorumlu olduğu ve yeni teknoloji sayesinde söz konusu emisyonun azaltılabileceği ifade ediliyor.

NASA'nın 7 yıllık bir süreçte 425 milyon dolar yatırım yapması öngörülen proje sonucunda ultra ince ve katlanır kanat tasarımlı (Transonic Truss-Braced Wing) X-66A'nın inşa edilmesi ve uçması bekleniyor.

NASA tarafından çeşitli imkanların ve teknik uzmanlığın sağlandığı projede Boeing ve ortaklarının 725 milyon dolar yatırım yapması öngörülüyor.

X-Plane nedir?

Araştırma uçaklarına tanınan X-Plane statüsü, üretim için kullanılacak prototip olmaktan çok, diğer uçaklara uyarlanabilecek tasarımları ve teknolojileri test etme amacı taşıyor.

Başlangıcı 1940'lara ve NASA'nın öncüsü Ulusal Havacılık Tavsiye Komitesi'ne (NACA) dayanan X-Plane proje uçaklarının sonuncusu olan X-66A'nın emisyonu azaltma hedefiyle projenin "şu ana kadar en önemli" uçağı olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: AA