28 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.11.2023 18:17 | Son Güncelleme: 18.11.2023 18:38

Starship'in ikinci uçuş testi: Fırlatmanın 8'inci dakikasında roketle bağlantı kesildi

Space X'in Starship roketi için düzenlenen ikinci uçuş testinde başarılı kalkışın ardından fırlatmanın 8'inci dakikasında roketle bağlantı kesildi. Şirket, uçuş sonlandırma sisteminin etkinleştirilmesiyle roketin güzergahının dışına çıkmasının engellendiğini duyurdu
Starship'in ikinci uçuş testi: Fırlatmanın 8'inci dakikasında roketle bağlantı kesildi

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi Space X, en büyük roketi Starship için ABD'nin Texas eyaletinde ikinci kez insansız test uçuşu düzenledi. Gelecekte uzaya insan ve envanter taşıması için inşa edilen 121 metre uzunluğunda, 33 Raptor Vakum motorlu Starship, kalkışı sorunsuz tamamladı.

Roket, kalkış sonrasında MaxQ olarak bilinen azami dinamik basınç eşiğini de başarıyla geçti fakat fırlatmanın 8'inci dakikasında merkez ile roketin bağlantısı kesildi.

SpaceX, fırlatmanın canlı yayınında, "uçuş sonlandırma sistemi"nin etkinleştirildiğini ve böylelikle roketin güzergahının dışına çıkmasının engellendiğini duyurdu.

İkinci uçuş testinde Starship'in 240 kilometre irtifaya çıkması ve kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra Hawaii açıklarında Pasifik Okyanusu'na iniş yapması hedefleniyordu. Roketin nisanda yapılan ilk uçuş testi 4 dakika sürmüş ve roket infilak ederek Meksika Körfezi'ne düşmüştü. Test sonucu yetkililer tarafından yeterli bulunması halinde Starship, uzaya ilk seferini yaparak dünyanın en güçlü roketi unvanını elde edecek.

Kaynak: AA