26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.12.2023 12:00 | Son Güncelleme: 27.12.2023 12:16

Yapay zeka uzmanı uyardı: Asla sırlarınızı söylemeyin

Yapay zeka uzmanı Prof. Mike Wooldridge’e göre ChatGPT gibi bir yapay zeka chat programına siyasi tercihleriniz ya da iş sorunlarınız gibi sırlarınızı söylemek, gelecekte rahatsız edici şekilde evrilmesine neden olabilir
Yapay zeka uzmanı uyardı: Asla sırlarınızı söylemeyin

Oxford Üniversitesi'nde yapay zeka profesörü olan Mike Wooldridge, yapay zeka chat programları ile özel bilgilerinizi paylaşmanın akıllıca olmadığını savundu. The Guardian’ın haberine göre Wooldridge, yapay zekayla yapılan sohbetlerin gelecekteki versiyonları için eğitilmesine yardımcı olduğunu söyledi. Yapay zekanın kullanıcılara duymak istediklerini söylediğini belirten Wooldridge, dengeli bir yanıt beklememeleri gerektiğini ekledi.

"Doğrudan gelecek sürüme aktarılıyor"

Yapay zekada insan bilinci aramanın nafile bir çaba olduğunu dile getiren Wooldridge, “Yapay zekanın empatisi ya da sempatisi yok. Bu teknoloji temel olarak size duymak istediklerinizi söylemeye çalışmak üzere tasarlandı” dedi ve şunları ekledi: “ChatGPT'ye yazdığınız her şeyin doğrudan gelecek sürümüne aktarıldığını varsaymalısınız.”

Geri dönüşü yok

ChatGPT'ye çok fazla bilgi verdiğinizi fark ettikten sonra bunun geri dönüşü yok. Wooldridge'e göre yapay zeka modellerinin çalışma şekli göz önüne alındığında, verilerinizi sisteme girdikten sonra geri almak neredeyse imkansız.