17 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.04.2023 22:07 | Son Güncelleme: 29.04.2023 23:38

Yapay zeka yazılım mühendisliğini ortadan kaldıracak mı?

Yapay zeka teknolojisinin beklentilerin ötesinde bir hızda gelişmesi pek çok meslek kolunda çalışanları tedirgin ederken son olarak Google'ın geliştirdiği Bart platformunun kendi başına kodlama yapmaya başlaması yazılım mühendislerinin keyfini kaçırdı
Yapay zeka yazılım mühendisliğini ortadan kaldıracak mı?

Teknoloji sektöründe çalışanlar yapay zekânın işlerini ellerinden alma ihtimali karşısında paniğe kapılmaya başladı.

ChatGPT'nin geçen yılın sonlarında manşetlere çıkmasından bu yana, çalışanlar yapay zekanın işlerini geçersiz kılıp kılmayacağını sorgulamak için anonim ağ sitesi Blind'a başvurdular. Kullanıcıların çalışan e-posta adreslerini doğrulamalarını gerektiren sitedeki yazılım mühendisleri, yapay zekanın ne zaman yerlerini alacağına dair anketlerden "altın çağın sona erdiğine" dair itiraflara kadar konuyla ilgili düzinelerce yazı yazdı.

Yazılım mühendisliği ölümün eşiğinde

Bir Microsoft mühendisi bu hafta başında Blind'da yayınlanan "Yüzleşin, altın çağ sona erdi" başlıklı yazısında durumu "Yazılım mühendisliği ölmekte olan bir meslek" olarak tanımladı. Gönderiye, "mesleğin iyi olduğunu" iddia eden bir kullanıcıdan "temelde her beyaz yakalı işin öldüğünü" kabul eden bir diğerine kadar yaklaşık 500 yanıt geldi.

Ayrı bir gönderide, bir Blind kullanıcısı genç yazılım mühendislerinin batırılıp batırılmadığını soran bir anket oluşturdu. Anket 12 binden fazla oy aldı. Katılımcıların %41,3'ü evet derken, %37'si fırsatların değişmediğini, %21,7'si ise artık daha fazla fırsat olduğunu söyledi.

Yapay zeka kariyeri sıfırlar mı?

Blind'daki diğer birkaç çalışan da yapay zekanın geleceğinin genel olarak ne anlama geleceği konusunda "endişeli" olduklarını söyledi. Bir Google mühendisi, kariyerlerine "yeniden sıfırdan" başlamanın zamanı gelip gelmediğini merak ettiklerini söyledi.

Bir Amazon çalışanı, 15 yıldır geliştirdikleri zanaatın değişmekte olduğunu hissettiklerini söyledi. "Dün GPT-4 ile oynadım ve sonuçları görmek beni dehşet ve üzüntü içinde bıraktı" diye yazdı.

5 yıl içinde programcı kalmayacak

Bu endişe, teknoloji şirketlerinin yapay zekanın geleceği üzerine büyük beklentilere sahip olduğu bir dönemde ortaya çıkıyor. Bu yılın başlarında Semafor, OpenAI'nin yapay zeka yazılım mühendisliğini öğretmeye başladığını bildirmiş ve Insider daha önce ChatGPT gibi yapay zeka gelişmelerinin yazılım geliştiricilerin iş güvenliğini tehdit etmeye başladığını bildirmişti. Stability AI CEO'su Emad Mostaque "beş yıl içinde hiç programcı kalmayacağını" bile öngördü.

Aynı zamanda, teknoloji çalışanları şimdiden büyük çaplı işten çıkarmalarla mücadele ediyor ve yüksek maaşlarının kalıcı olup olmadığını sorguluyor. Bu haftanın başlarında Vox, yazılım mühendislerinin kesintilerden en çok etkilenen kesim olduğunu paylaştı ve kod yazmayı öğrenmenin iş güvencesi olduğu söylemine meydan okudu.

Yapay zeka yazılım mühendisi faydalı olabilir

Yine de bazı kullanıcılar yapay zekanın yazılım mühendisleri için faydalı olacağı konusunda iyimser. Başka bir Microsoft çalışanı şu notu düştü: "Hepiniz iyi olacaksınız, yapay zekayı bir düşman olarak değil, üretkenliği hızlandıran bir unsur olarak görün. Onu biz yaptık, o bizi yapmadı"