18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 13.12.2023 20:27 | Son Güncelleme: 13.12.2023 20:33

Bitcoin yarılanması için geri sayım başladı

Yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşen ve Bitcoin madenciliği sürecinde blok başına ödülleri yarıya indiren Bitcoin yarılanmasına (halving) 140 günden az kaldı
Bitcoin yarılanması için geri sayım başladı

2024’ü pek çok varlığa ve hisse senedine göre daha iyi performansla kapatan kripto para birimlerinden Bitcoin, yükseliş ve düşüşleriyle manşetlerinden inmezken, 2024’teki Bitcoin yarılanmasının kripto gündeminde önemli bir yer tutacağı gerçeği de belirginleşmeye başladı. Nisan 2024 itibarıyla tamamlanması beklenen ve Bitcoin madenciliğinden elde edilen ödülleri yarı yarıya indiren Bitcoin yarılanmasına 140 günden az kaldı. 

Bitcoin’deki enflasyonu önlüyor

Bitcoin, bir kişi ya da topluluk olan Satoshi Nakamoto tarafından, yeni Bitcoin’leri bloklara ekleyen madencilerin ödüllendirileceği bir yaklaşımla geliştirildi. Bitcoin'in temelleri, madencilerin karmaşık matematik problemlerini çözerek kazanabilecekleri bu ödüllerin her 210 bin bloktan sonra yarı yarıya azaltılmasını öngörecek şekilde atıldı. 

WhiteBIT Kurucusu Volodymyr Nosov tarafından yapılan açıklamada yarılanmanın detayları paylaşıldı: “Her dört yılda bir gerçekleşen halving’in, Bitcoin'in kısıtlı arzının doğası. Bu sayede Bitcoin’in enflasyona karşı dirençli bir dijital varlık halini alıyor, madencilik ödüllerinin azalmasının, daha az verimli çalışanların madencilik işinden vazgeçmesini ve havuzlara katılmasını hızlanıyor. Bu sayede kripto para piyasasının bütünlüğü sağlanıyor”

Üç yarılanmayı da boğa piyasası izledi 

Bitcoin’de ilk yarılanmanın Kasım 2012’de gerçekleştiğini hatırlatan Nosov, “2012’nin sonuna kadar Bitcoin fiyatında dikkate değer bir gelişme görülmese de, kripto para birimlerinin piyasa değeri açısından en büyüğü 2013 yılını 1.000 doların üzerinde tamamladı. Temmuz 2016’da ikinci yarılanma gerçekleşti. Bitcoin tarihinin en kritik boğa koşularından biri de bu yarılanmayı takip eden yılda yani 2017’de görüldü. O yılı yaklaşık 11 bin dolar seviyesinde tamamlayan Bitcoin’in bu yükselişi, bir sonraki yarılanmaya kadar sürdü. 11 Mayıs 2020’de gerçekleştirilen üçüncü yarılanmada da Bitcoin fiyatı yükseliş trendi gösterdi. Fakat esas artış, 2021’de gerçekleşti. WhiteBIT olarak, kripto yatırımcıların benzer bir senaryo ile 2024-2025’te gerçekleşmesini olanaklı görüyoruz”dedi. 

Bitcoin yarılanmasının kripto para topluluğu için en kritik olaylardan biri olduğuna dikkat çekilirken, Bitcoin için uzun vadeli yatırım düşünenlerin bu kavramın nasıl çalıştığını anlamasının önemine vurgu yapıldı. Bitcoin'in kripto para birimlerinin amiral gemisi olduğu ve bu sebeple her kripto para borsasından alınabileceği ifade edilirken, güvenlik konusuna da vurgu yapıldı.