16 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.06.2023 23:26 | Son Güncelleme: 14.07.2023 19:48

Bitcoin yükselişini sürdürüyor Binance kan kaybediyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak bilinen Binance, Bitcoin ve türevi kripto paraların değer kazanmasına karşın kullanıcı kaybediyor. Şirketin kullanıcı kaybetmesinde hakkında açılan soruşturmalar etkili oluyor
Bitcoin yükselişini sürdürüyor Binance kan kaybediyor

Kaiko verilerine göre Binance'ın spot alım satım pazar payı, 19 Haziran'a kadar olan dönem için yüzde 56 olarak gerçekleşti. Bu oran, kripto borsasının pazar payının yüzde 53,7'ye düştüğü Ağustos ayından bu yana olan en düşük seviye olarak kaydedildi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) 5 Haziran'da şirkete ve kurucusu Changpeng Zhao'ya dava açmasının ardından darbe aldı. Öte yandan ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) açtığı bir davanın hemen ardından, günlük pazar payı 6 Nisan'da yüzde 47'ye kadar düşmüştü.

Binance ve benzeri kripto borsalarının üzerindeki baskı, BlackRock Inc. gibi geleneksel finans oyuncularının, spot Bitcoin ETF çıkartmak için izin başvurusunda bulunmasının ardından arttı. SEC tarafından dava edilen ABD merkezli Coinbase’in Ocak ayındaki yüzde 7,6'lık pazar payı Haziran ayında yüzde 6,8'e düştü.

Kaiko'ya göre Binance'in ABD kuruluşu, CFTC ve SEC'in açtığı davalardan sonra neredeyse tüm pazar payını kaybetti. Binance'in pazar payının zarar görmesinde, şirketin Mart ayında bir promosyon durdurması da etkili olmuştu.