29 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 06.01.2023 18:45 | Son Güncelleme: 06.01.2023 23:02

ECDC'den Covid-19'un Kraken alt varyantı için uyarı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Covid-19'un Kraken adı verilen yeni alt varyantının ABD'de yakında hakim konuma geleceği, Avrupa'yı ise nispeten geç etkileyebileceği konusunda uyardı
ECDC'den Covid-19'un Kraken alt varyantı için uyarı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Kovid-19 hastalığına yol açan koronavirüsün ABD'de hızla yayılan "Kraken" alt varyantının Avrupa'da nispeten daha geç de olsa yaygın hale gelebileceğini bildirdi. 

Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı ECDC'nin Covid-19 salgınıyla ilgili son değerlendirmesinde, Kraken adı verilen XBB.1.5 alt varyant hakkında bilgiler yer aldı. ABD'deki varyantlar arasında Kraken'in payının yüzde 40 olduğunu, bir hafta içinde hakim varyant haline geleceği belirtilen değerlendirmede, bu alt varyantın BA.1'den sonra büyüme hızı bakımından ikinci sırada olduğu kaydedildi. 

ECDC değerlendirmesinde, "Bu varyantın AB içinde Covid-19 vakalarının artışına etki etme ihtimali bulunuyor. Ancak bu artış gelecek ay içinde olmayacaktır çünkü varyant AB ülkelerinde şu an için çok düşük seviyelerde görülüyor" denildi.

Avrupa'da görüldüğü ülkeler

Kraken'in yol açtığı Covid-19 vakaları Avrupa'da Danimarka, Fransa, Avusturya, Hollanda, Almanya,İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Belçika, Çekya, Portekiz ve İrlanda'da az sayıda tespit edildi. ABD'deki Kraken vakalarıyla ilgili veriler XBB.1.5'in hızla yayıldığını, vaka sayılarının 9 günde ikiye katlandığını gösteriyor.

Kaynak: AA