21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 03.04.2024 20:07 | Son Güncelleme: 03.04.2024 22:58

7,4 büyüklüğündeki deprem sonrası Tayvan Çin'in yardım teklifini reddetti

Doğu kıyısındaki Hualien şehrinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremle sarsılan Tayvan'da hükümet, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Çin'in deprem için yardım teklifini kabul etmedi
7,4 büyüklüğündeki deprem sonrası Tayvan Çin'in yardım teklifini reddetti

Çin'in Tayvan İlişkileri Ofisi, depremin ardından Ada'ya afet yardımı yapmayı önerirken Tayvan'ın Anakara İlişkileri Ofisi, yardıma ihtiyaç duymadıklarını açıkladı. Tayvan tarafından yapılan açıklamada, "Anakara'nın Tayvan İlişkileri Ofisinin bu sabah Hulien açıklarında meydana gelen depremle ilgili dile getirdiği kaygıyı not ettik. Düşünceli tavırlarını takdir etmekle birlikte Anakara'dan afet yardımına ihtiyaç duymuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Çin'in, topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Tayvan, Ada'da daha önce meydana gelen yıkıcı depremlerde Çin'den nakdi bağış yapılmasına izin verse de Çinli ekiplerin afet ve kurtarma çalışmalarına katılımına izin vermemişti.

Diğer ülkelerden yardım teklifleri

Bu arada başta Japonya olmak üzere çok sayıda ülke, afet yardımı ve kurtarma çalışmalarına destek için Tayvan'a yardım teklifinde bulundu. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, X sosyal medya platformundaki hesabından yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini bildirirken Tayvan'ın Japonya'da 2011'de ve bu yıl meydana gelen depremlerde yardım elini uzattığını, şimdi sıranın kendilerinde olduğunu, ülkesinin gereken her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Tayvan'da deprem sırasında sürücüler ileri geri sallanan bir köprüde böyle mahsur kaldı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da aynı platformda paylaştığı mesajda ülkesinin her türlü desteğe hazır olduğu mesajını verdi. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis aynı platformda benzer içerikli bir mesaj paylaştı. ABD'nin Ada'daki defakto temsilciliği niteliğindeki Tayvan Amerikan Enstitüsü'nün Başkanı Laura Rosenberger, "Tayvan'ın yakın bir dostu olarak bu zor günde düşüncelerimiz Tayvan halkıyla beraber" ifadesini kullandı.

Tayvan ile diplomatik ilişkileri bulunan az sayıdaki ülke arasında, Orta Amerika ülkesi Guatemala ve Güney Amerika ülkesi Paraguay'ın liderleri de destek mesajları paylaştı.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem

Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinde sabah 7,4 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), depremin merkez üssünün Tayvan'ın doğu kıyısındaki Hualien kentinin 18 kilometre güneyi olduğunu bildirmişti.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Washington Post (@washingtonpost)'in paylaştığı bir gönderi

 

Tayvan itfaiyesine göre, Çarşamba sabahı Tayvan'ın doğu kıyısı açıklarında meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen birkaç güçlü artçı sarsıntı dokuz kişinin ölümüne ve en az 963 kişinin yaralanmasına neden oldu. Binalara zarar veren ve toprak kaymalarına neden olan deprem, Tayvan'ı son 25 yılda vuran en büyük deprem oldu ve Çin'in bazı bölgelerinde de hissedildi.

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA) ise depremin büyüklüğünü 7,2 olarak duyururken, bunun son 25 yılda Tayvan'ı vuran en güçlü deprem olduğunu belirtmişti.

Tayvan'da 21 Eylül 1999'da Taipei'nin 150 kilometre güneyindeki Jiji'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2 bin 400 kişi hayatını kaybetmiş, 100 binden fazla kişi yaralanmış, binlerce bina yıkılmıştı.

Kaynak: AA