29 Eylül 2022, Perşembe
Haber Giriş: 03.08.2022 10:15 | Son Güncelleme: 03.08.2022 10:28

ABD ve Endonezya'dan Çin'in tatbikatına karşı hamle

Nancy Pelos'nin Tayvan ziyareti öncesi yaşanan askeri hareketlilik zirveye çıktı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) dün başlattığı tatbikattan sonra bugün ABD ve Endonezya'dan 5 bin askerin katıldığı ortak harekat geldi
ABD ve Endonezya'dan Çin'in tatbikatına karşı hamle

ABD'nin Cakarta Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, söz konusu tatbikatların özgür ve açık Hint-Pasifik politikasını desteklemek için birlikte çalışabilirliği, kabiliyeti, güveni ve iş birliğini desteklemek için tasarlandığı belirtildi.

ABD Pasifik Ordusu Komutanı General Charles Flynn, yaptığı açıklamada, "Bu, ABD-Endonezya bağının bu önemli bölgede kara kuvvetleri arasında büyüyen ilişkisinin bir sembolüdür. Çünkü kara kuvvetleri, bölgenin güvenlik mimarisini birbirine bağlayan yapıştırıcıdır" ifadesini kullandı.

13 yılın en büyük operasyonu

ABD, Endonezya, Avustralya, Japonya ve Singapur'dan 5 binden fazla askerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatlar, "2009'dan bu yana bölgedeki en büyük tatbikat" olarak gösteriliyor.

Flynn ve Endonezya Ordusu'ndan Orgeneral Andika Perkasa, ortak tatbikatları Güney Sumatra eyaletindeki Baturaja kasabasında düzenlenen törenle başlattı. Ordu, donanma, hava kuvvetleri ve deniz tatbikatlarını kapsayan ortak tatbikatlar, 14 Ağustos'a kadar devam edecek.

 

 

Kaynak: AA