13 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 02.08.2022 18:50 | Son Güncelleme: 02.08.2022 19:38

Nancy Pelosi Washington Post’a yazdı: Neden Tayvan'da bir kongre heyetine liderlik ediyorum?

Tayvan'a giden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ziyaretinin nedenlerini Washinton Post'a yazdığı köşe yazısıyla anlattı. Pelosi, ziyaretinin "tehdit altındaki demokrasilere bir destek" olduğunu belirtti
Nancy Pelosi Washington Post’a yazdı: Neden Tayvan'da bir kongre heyetine liderlik ediyorum?

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, adaya vardığında The Washington Post'ta yayınlanan bir köşe yazısıyla Tayvan'ı ziyaret etme nedenlerini açıkladı. Ziyaretinin ABD'nin Tayvan ve Çin'e yönelik politikasında bir değişiklik yaratmadığını söylerken, bunu Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline bağlayarak ve bunun tehdit altındaki demokrasilere bir destek gösterisi olduğunu söyledi.

"Tayvan'ın yanında durduğumuzun açık bir ifadesi"

Pelosi yazısında "Çin Komünist Partisi'nin hızlanan saldırganlığı karşısında, kongre heyetimizin ziyareti, Amerika'nın demokratik ortağımız Tayvan'ın kendisini ve özgürlüğünü savunurken yanında durduğunun açık bir ifadesi olarak görülmelidir” ifadelerini kullandı. Ayrıca Çin'in Hong Kong'daki baskılarına ve Pekin'in Tayvan'ı zorla ele geçirme tehditlerine atıfta bulundu: 

Gerçekten de, bu yolculuğu dünyanın otokrasi ve demokrasi arasında bir seçimle karşı karşıya kaldığı bir zamanda yapıyoruz. Rusya, Ukrayna'ya karşı önceden tasarlanmış, yasadışı savaşını sürdürürken, binlerce masumu, hatta çocukları bile öldürürken, Amerika'nın ve müttefiklerimizin, otokratlara asla boyun eğmeyeceğimizi açıkça ifade etmeleri çok önemli. 

"Özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini teyit ediyoruz"

Nisan ayında Kiev'de bir kongre heyetine önderlik ettiğimde ki bu ABD'nin kuşatma altındaki ülkeye yaptığı en üst düzey ziyaretti, Başkan Volodymir Zelenskiy'ye halkının Ukrayna için demokrasiyi ve dünya çapında demokrasiyi savunmasına hayran olduğumuzu ilettim. Tayvan'a seyahat ederek demokrasiye olan bağlılığımızı onurlandırıyoruz. Tayvan'ın ve tüm demokrasilerin özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini yeniden teyit ediyoruz.