01 Mart 2024, Cuma
Haber Giriş: 08.12.2022 16:19 | Son Güncelleme: 08.12.2022 16:42

ABD ve Rusya, Brittney Griner'la Viktor Bout'u takas etti

Rusya'da hapiste tutulan WNBA yıldızı Brittney Griner ile Rus silah tüccarı Viktor Bout takas yoluyla serbest bırakıldı. ABD Başkanı Biden, Rusya ile yapılan tutuklu takasında ABD'li kadın basketbolcu Brittney Griner'ın serbest kaldığını ve şu anda ABD uçağında olduğunu açıkladı
ABD ve Rusya, Brittney Griner'la Viktor Bout'u takas etti

ABD ile Rusya arasında esir takası gerçekleşti. Rusya, Amerikalı WNBA (Woman NBA) yıldızı Brittney Griner'ı, Rus silah tüccarı Viktor Bout'un serbest kalmasına karşılık ABD'ye iade etti. ABD Başkanı Biden Twitter hesabından yaptığı açıklamada, birkaç dakika önce Brittney Griner ile konuştum, o güvende, uçakta, eve gidiyor" açıklamasına yer verdi. Biden, Griner ile telefonda görüştüğü anların fotoğrafını da paylaştı. Biden'ın yanında Oval Ofis'te Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Griner'ın eşi Cherelle Griner'ın da olduğu görüldü.

Rusya'dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da esir takası teyit edilerek “Bout ve Griner takası, 8 Aralık’ta Abu Dabi Havalimanı'nda başarıyla tamamlanmıştır. Bout, vatanına döndü” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Rusya ile ABD arasında Viktor Bout’un serbest bırakılması için uzun süre istişareler yürütüldüğü belirtildi.

ABD'li basketbolcunun tutuklanması

Sekiz kez All-Star seçilen ve iki Olimpiyat altın madalyası bulunan ABD'li basketbolcu Brittney Griner, şubat ayında Rusya'da üzerinde uyuşturucu maddeyle gözaltına alınmıştı. Başkent Moskova'daki Himki Şehir Mahkemesi de Griner'i, 9 yıl hapis ve 1 milyon ruble (yaklaşık 16 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı. Rusya ile ABD'nin, aralarında Griner'in de olduğu çeşitli tutukluların değişimine yönelik görüşmeler yürüttüğü iddia edilmişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Griner'in yanı sıra Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li Paul Whelan'ın iadesi için Moskova'ya önemli bir teklif hazırladıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Joe Biden da Rusya'ya, Griner'in serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunmuştu.

Bout kimdir?

Silah kaçakçısı olarak tanınan Viktor Bout, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerine (FARC) silah sağladığı gerekçesiyle ABD’de 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. ABD’li aktör Nicholas Cage’in başrolünde yer aldığı ünlü “Savaş Tanrısı” filminin, Bout’un hayat hikayesine dayandırıldığı öne sürülmüştü.