24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.07.2023 09:57 | Son Güncelleme: 08.07.2023 10:11

ABD: WSJ muhabirinin serbest kalması için Rusya ile görüşüyoruz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya'da tutuklu Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich'in serbest kalması için Rusya ile temas halinde olduklarını belirtti.
ABD: WSJ muhabirinin serbest kalması için Rusya ile görüşüyoruz

Sullivan, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, dün Evan Gershkovich'in tutukluluğunun 100. gününün dolduğunu belirtti. Dava süreci hakkında Gershkovich'in ailesinin avukatlarından bilgi aldığını söyleyen Sullivan, Kremlin'in muhtemel bir tutuklu takası olabileceği ancak bu müzakerelerin kamuoyunun gözünden uzak yürütülmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını teyit etti.

Sullivan, "Kimseyi boş yere umutlandırmak istemem. Kremlin'in açıklamaları doğru. Yürütülen müzakereler var. Ancak bu görüşmelerden henüz çözüme giden net bir yol çıkmadı" ifadelerini kulandı.

Daha fazla bilgi

Moskova'nın Lefortovo Bölge Mahkemesi, geçen ay Gershkovich'in tutukluluk süresinin 30 Ağustos'a kadar uzatılmasına karar vermişti. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Gershkovich ise tutukluluğunun uzatılması kararına itiraz etmişti. Gershkovich, casusluktan suçlu bulunması halinde 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.