23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 12.12.2022 22:12 | Son Güncelleme: 12.12.2022 22:22

ABD'li sağcı siyasetçinin Kongre baskınıyla ilgili sözleri tartışma yarattı

Cumhuriyetçi Marjorie Taylor-Greene'nin, Kongre baskınına ilişkin, "Steve Bannon ve ben bu baskını organize etseydik, bu kazanılırdı. Bunun silahlı olacağını söylememe gerek yok sanırım" şeklindeki açıklaması tartışma yarattı
ABD'li sağcı siyasetçinin Kongre baskınıyla ilgili sözleri tartışma yarattı

ABD'de aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Cumhuriyetçi Marjorie Taylor-Greene, New York'ta katıldığı bir etkinlikte 6 Ocak 2021'de yaşanan Kongre baskınına atıfta bulanarak, "Size bir şey söylemem lazım. Steve Bannon ve ben bu baskını organize etseydik, bu kazanılırdı. Bunun silahlı olacağını söylememe gerek yok sanırım" ifadelerini kullandı.

Kongre baskınının planlı olduğunu söyleyenlerin "saçmaladığını" belirten Taylor-Greene, "(Silah sahibi olma hakkı tanıyan) 2. Anayasa Değişikliğinin savunucuları Kongre'ye silahları olmadan gitti ve bunun planlı olduğunu söylüyorlar. Ben böyle düşünmüyorum" dedi.

Beyaz Saray'dan sert tepki

Taylor-Greene'nin bu sözleri ülkede "demokrasi" tartışmalarını körüklerken, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates'de konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Bates, "Bir Kongre üyesinin, 6 Ocak felaketinin daha da kötü olmasını dilemesi ve ABD hükümetine karşı silahlı bir isyanın başarılı olacağını söylemesi ülkemizin temel değerlerine aykırıdır" ifadesini kullandı. Söz konusu söylemin, 6 Ocak günü Kongreyi savunan kolluk kuvvetlerinin "suratına bir tokat" olduğunu belirten Bates, açıklamasında "Tüm liderlerin bu tehlikeli, nefret uyandırıcı ifadeleri kınaması, anayasa ve hukukun üstünlüğünü savunması gerekmektedir" ifadesine yer verdi. 

Kaynak: AA