21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 22.02.2024 20:21 | Son Güncelleme: 22.02.2024 20:34

Almanya NATO Genel Sekreterliği için Rutte'yi destekleyecek

ABD ve İngiltere'nin ardından Almanya da NATO Genel Sekreterliği için Hollanda Başbakanı Rutte'yi destekleyeceğini açıkladı. Hükümet sözcüsü Hebestreit, "Engin tecrübesi, güvenlik politikasındaki büyük uzmanlığı ve güçlü diplomatik becerileriyle Rutte, görev için seçkin bir adaydır" dedi
Almanya NATO Genel Sekreterliği için Rutte'yi destekleyecek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'ün, bir sonraki NATO Genel Sekreterliği için Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi desteklediği duyuruldu. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Şansölye Scholz'ün Mark Rutte'yi desteklediğini belirtti.

Hebestreit, "Engin tecrübesi, güvenlik politikasındaki büyük uzmanlığı ve güçlü diplomatik becerileriyle Mark Rutte, NATO Genel Sekreteri görevi için seçkin bir adaydır" dedi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz'ün, bir sonraki NATO Genel Sekreteri olarak desteklediği açıklanan Rutte'yi, daha önce ABD ve İngiltere'nin de desteklediği açıklanmıştı.

Alman basınında yer alan haberlerde, mevcut NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in halefinin, temmuz ayında Washington'da yapılacak NATO zirvesinden önce açıklanmasının beklendiği belirtildi. Stoltenberg'in, Ukrayna'daki savaş nedeniyle görev süresinin iki kez uzatılmasının ardından, 10 yıl sonra 1 Ekim'de görevinden ayrılacağı kaydedildi.

Kaynak: AA