21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.10.2023 20:28 | Son Güncelleme: 26.10.2023 20:40

Arap ülkelerinden BMGK'ye Gazze çağrısı: Acil ve sürdürülebilir ateşkes ilan edilmeli

Arap ülkeleri ortak açıklamayla Gazze'de sivillerin öldürülmesini kınadı. Açıklamaya imza atan ülkeler BMGK'den Gazze'de acil ve sürdürülebilir bir ateşkes ilan edilmesi için çalışmasını istedi
Arap ülkelerinden BMGK'ye Gazze çağrısı: Acil ve sürdürülebilir ateşkes ilan edilmeli

Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Kuveyt, Bahreyn, Umman, Fas, Gazze'de sivillerin öldürülmesini ve tehciri kınayarak, acil ateşkes ilan edilmesini istedi. Söz konusu ülkelerin yaptığı ortak yazılı açıklama, Mısır Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya platformundan paylaşıldı.

Açıklamada, sivillerin öldürülmesi, Filistin halkının topraklarından kitlesel tehciri, Filistin meselesinin tasfiyesi ve topyekun cezalandırma politikasının kınandığı ifade edildi. Açıklamaya imza atan ülkeler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK), Gazze'de acil ve sürdürülebilir bir ateşkes ilan edilmesi ve insani yardımların engelsiz, hızlı, güvenli bir şekilde bölgeye girmesi için çalışmasını istedi. İşgal altındaki Batı Şeria'da yükselen tansiyondan da büyük endişe duyulduğu kaydedilen açıklamada, uluslararası topluma, Filistin yönetimini destekleme ve Filistin kurumları dahil olmak üzere Filistin halkına mali destek sağlama çağrısında bulunuldu.

BMGK'de dün, ABD ve Rusya'nın İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin sundukları iki ayrı karar tasarısı karşılıklı olarak veto edilmişti. ABD'nin veto edilen karar tasarısında Hamas'ın 7 Ekim'de gerçekleştirdiği terör saldırıları şiddetle kınanırken ülkelerin meşru müdafaa hakkı bulunduğuna işaret edilmişti. Rusya'nın reddedilen karar tasarısında ise acilen kalıcı ve tüm tarafların saygı duyacağı bir insani ateşkes sağlanması çağrısı yapılmıştı.

Kaynak: AA