29 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 05.02.2023 19:30 | Son Güncelleme: 05.02.2023 19:34

Asya'da ABD'nin rakipsiz üstünlüğü devri kapanıyor

Avustralya merkezli düşünce kuruluşundan yapılan son açıklamaya göre Asya'da ABD'nin rakipsiz üstünlüğü devri kapanıyor
Asya'da ABD'nin rakipsiz üstünlüğü devri kapanıyor

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsünün yayımladığı Asya Güç Endeksi 2023, Çin'in Asya-Pasifik bölgesinde ekonomi, askeri kapasite ve diplomatik etki gibi güç bileşenleri açısından ABD'nin rakipsiz üstünlüğünü tehdit eden tek ülke haline geldiğini ortaya koydu.

Endekste, bu yıl toplam güç sıralamasında ABD 80,7 puanla birinci sırada yer alırken, Çin 72,5 ile onu yakından izledi. 26 bölge ülkesinin ekonomik kapasite, askeri kapasite, dirençlilik, gelecekte kullanılabilecek kaynaklar, ekonomik ilişkiler, savunma ağları, diplomatik etki ve kültürel etki dahil 8 ölçütte değerlendirildiği sıralama, ABD ve Çin'in iki büyük güç olarak öne çıktığını gösteriyor. Endekste, ABD ve Çin'in en yakın rakipleri 37,2 puanla Japonya, 36,3 ile Hindistan, 31,6 ile Rusya ve 30,9 ile Avustralya olurken, bu ülkelerle güç farkının giderek açıldığı dikkati çekiyor.

"ABD'nin rakipsiz üstünlüğü devri kapanıyor"

Enstitü araştırmacıları, ABD'nin bölgede egemen güç konumunu sürdürmekle birlikte Çin'in çok da geri kalmadığını vurgulayarak, "Asya'ya ABD'nin rakipsiz üstünlüğü devri kapanıyor" ifadesini kullandı.

ABD, listede en ağırlıklı ölçüt olan ekonomik kapasitede 88 puanla ilk sırada yer alırken, Çin 87 puan ile onu izledi. Araştırmacılar, bunda büyük ölçüde Çin'in 2022 Kovid-19 salgınında uyguladığı kontrol tedbirlerinin sebep olduğu ekonomik kayıpların etkili olduğunu, tedbirlerin kaldırılmasının ardından yeni yılda bu alanda ABD'yi geride bırakabileceğini vurguladı.

Çin, endekste, ekonomik ilişkiler alt ölçütünde 98,3 puanla ilk sırada yer alırken, ABD 53,7 puanla onu izledi. Bölge ülkelerine yönelik yabancı doğrudan yatırımlarda, Çin'in payının 2018'den bu yana düzenli arttığı kaydedildi. Çin, diplomatik etki ölçütünde de 91,5 puanla, 89,3 puan alan ABD'nin önünde yer aldı.

Araştırmacılar, büyük ölçüde Çin'in Kovid-19 salgınında kendini dış dünyadan yalıtmasının sebep olduğu sıkıntılar nedeniyle ABD'nin hakim güç konumunu muhafaza ettiğini, ancak Çin'in ekonomik büyümesinin uzun vadeli yavaşlama eğilimi göz önüne alındığında 2020'lerin sonuna dek toplam güç bileşenleri bakımından rakibini geride bırakmasının beklenmediğini kaydetti.

Kaynak: AA