21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 10.01.2024 21:36 | Son Güncelleme: 10.01.2024 21:45

Avustralya'da Nazi selamı yasaklandı

Avustralya'da Nazi selamı ile terör örgütü sembollerinin kamuya açık sergilenmesi yasaklandı. Yürürlüğe giren yeni yasaya göre yasağa uymayanlara 12 aya kadar hapis cezası verilebilecek
Avustralya'da Nazi selamı yasaklandı

Avustralya'da kamusal alanda Nazi selamı verilmesi ve terör örgütleriyle bağlantılı sembollerin sergilenmesi ile satışı yasaklandı. Avustralya Parlamentosu, Haziran 2023'te Parlamentoya sunulan, Aralık 2023'te kabul edilen yasa tasarısının 8 Ocak'ta yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Yasa kapsamında kamuya açık alanda Nazi selamı veren, gamalı haç veya Nazi Schutzstaffel (SS) adı verilen paramiliter oluşumla bağlantılı 'kara güneş' sembolünü sergileyen kişilere 12 aya kadar hapis cezası verilebilecek. Ayrıca bu sembollerin satışı ve ticareti de yasaklandı. Söz konusu yasa, Canberra hükümetince terör örgütü kabul edilen PKK, DAEŞ ve Hamas ile ilişkili sembollerin kamusal alanda gösterilmesinin yasaklanmasını da kapsıyor. Avustralya Başsavcısı Mark Dreyfus, türünün ilk örneği olan yeni yasanın, ülkede terör eylemlerini yüceltmenin ve övmenin suç teşkil etmesini sağladığını belirtti.

Kaynak: AA