17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 14.04.2023 18:38 | Son Güncelleme: 14.04.2023 18:46

Belarus'tan nükleer silah tehdidi: Batı düşmanca tavrını sürdürürse karşılık vereceğiz

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Batı’nın kendilerine yönelik düşmanca söylemlere devam etmesi halinde stratejik nükleer silah tedarik edeceklerini belirterek “Kuvvete ancak kuvvetle karşılık vereceğiz. Batı, başka türlüsünü anlamıyor” dedi
Belarus'tan nükleer silah tehdidi: Batı düşmanca tavrını sürdürürse karşılık vereceğiz

Hrenin, Brest şehrindeki askeri poligonda, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Budapeşte Memorandumu ile Belarus’un gönüllü olarak nükleer silahlardan vazgeçen ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Hrenin, ekonomik baskı da dahil olmak üzere Belarus’a baskı yapılmayacağına dair garantiler verildiğini söyledi.

Hrenin, “Şimdi ne görüyoruz? Bütün bunlar, onu kullanan az sayıda devletin çıkarları için yapıldı. Dünya liderliği için mücadele ediyorlar ve bu memorandumu umursamıyorlar” ifadesini kullandı.

Savaşa yönelik hazırlıkların göstergeleri

NATO ülkelerinin Ekim 2022'de nükleer tatbikat yaptığını ve kimsenin buna yorum yapmadığını belirten Hrenin, üstelik Varşova’nın da topraklarına ABD’nin nükleer silahlarını konuşlandırmaya hazır olduğunu duyurduğunu anımsattı.

Hrenin, Kiev’in de Rusya topraklarına önleyici saldırılar yapılması gerektiğini açıkladığını dile getirerek, bunun dışında İngiltere’nin Ukrayna’ya zayıflatılmış uranyumlu silah göndermeye hazır olduğuna dikkat çekti. Polonya’nın Avrupa’nın en güçlü ordusunu oluşturma hazırlığı niyetini beyan ettiğini kaydeden Hrenin, Varşova’nın daha önce adı bile geçmeyen yeni askeri birlikler ve tugaylar oluşturduğunu, bunların kendilerine yönelik olduğunu belirtti.

Hrenin, “Bütün bunlar, savaşa yönelik ileri hazırlıkların göstergeleridir. Bu durumda güç kullanma tehdidine ancak güç kullanarak karşılık vereceğimizi anlıyoruz" dedi.

Kuvvete kuvvetle karşılık vereceğiz

Belarus’a konuşlanacak Rus taktik nükleer silahlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hrenin, nükleer mühimmat taşıyabilen uçak ve askeri teknik araçların hazırlandığını, nükleer başlık kullanılabilen İskender füze sisteminin temin edildiğini hatırlattı.

Hrenin, gelecek hafta ilgili Belarus askeri birliklerin eğitiminin tamamlanacağını ve Rusya’dan geri döneceğini aktardı. Hrenin, “Gerekirse stratejik nükleer silahlarımız da olacak. Biz zaten bunun için mevcut alanları hazırlıyoruz. Eğer düşmanca söylem devam ederse bir sonraki adım bu olacak. Kuvvete ancak kuvvetle karşılık vereceğiz. Batı başka türlüsünü anlamıyor.” diye konuştu.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun nükleer silahların son çare olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Hrenin, bu silahların ciddi stratejik caydırıcılık taşıdığını söyledi. Kendilerinin kimseyi tehdit etmediğini, barış içinde yaşamak ve bağımsız kararlar almak istediklerini vurgulayan Hrenin, Batı’nın aslında bundan korktuğunu kaydetti.

Su-25 uçak pilotların eğitimi tamamlandı

Öte yandan Belarus Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Su-25 savaş uçaklarının operasyon ve muharebe kullanımına yönelik program kapsamında Belarus askeri personelinin ek eğitiminin tamamlandığı bildirildi.

Rus eğitmenlerin rehberliğinde gerçekleşen eğitimde, Belaruslu pilotların özel mühimmat dahil modern havacılık silahlarını kullanım yeteneklerinin artırıldığı kaydedildi.

Kaynak: AA