29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.09.2022 11:13 | Son Güncelleme: 21.09.2022 11:24

Belçika'da mağazalar ışıkları kapatacak, ısıyı düşürecek

Belçika'da mağazalar enerji tasarrufu için 1 Ekim'den itibaren vitrinlerdeki ışıkları kapatmaya ve sıcaklıkları düşürmeye karar verdi
Belçika'da mağazalar ışıkları kapatacak, ısıyı düşürecek

Enerji kriziyle burun buruna gelen Avrupa ülkelerinden her gün yeni tedbirler geliyor. Belçika da enerji tüketimini azaltmak için aldığı yeni tedbirleri duyurdu. 

Belçika Ticari İşletmeler Federasyonu (Comeos), "sorumlu ticaret" başlığı altında uygulayacağı yeni tasarruf tedbirlerine göre, 1 Ekim'den itibaren süpermarketler, giyim mağazaları, güzellik salonları, elektronik eşya mağazaları, yapı ve dekorasyon mağazaları, oyuncakçılar ve kitapçılar enerji tüketimlerini azaltacak. Ülkedeki binlerce mağaza ve dükkan, kapanma saatlerinden 1 saat sonra vitrin ışıklarını ve iç aydınlatmaları kapatacak.

Mağaza girişleri kapalı tutulacak

Mağazalar, içerideki sıcaklığı da 19 dereceyle sınırlandıracak. Ayrıca, ısı kaybı yaşanmaması için mağazaların girişleri kapalı tutulacak. Söz konusu tasarruf tedbirleri, ülkedeki restoran ve kafeleri kapsamayacak. Belçika hükümeti, kamu binalarında 19.00-06.00 saatlerinde aydınlatmaların kapatılması, ısıtmanın en yüksek 19 dereceye ayarlanması kararı almıştı.

 

 

Kaynak: AA