18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 29.02.2024 19:29 | Son Güncelleme: 29.02.2024 19:35

Biden geri adım attı: Gazze'de pazartesiye kadar ateşkes olmayacak ancak halen ümitliyim

ABD Başkanı Biden, "Gazze'de pazartesi gününe kadar ateşkes olabilir" sözünden geri adım attı. Biden, kendisine bu sözlerini hatırlatan bir gazeteciye, "Muhtemelen bu pazartesi değil ancak halen ümitliyim" karşılığını verdi
Biden geri adım attı: Gazze'de pazartesiye kadar ateşkes olmayacak ancak halen ümitliyim

ABD Başkanı Joe Biden, önceki açıklamasının aksine, Gazze'de pazartesi gününe kadar muhtemelen bir ateşkes sağlanmayacağını ancak yine de ümitli olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Biden, Texas'a hareketinden önce Beyaz Saray'ın bahçesinde bir basın mensubunun Gazze'ye ilişkin sorusunu yanıtladı.

Biden, kendisine, "Gazze'de bu pazartesi gününe kadar ateşkes sağlanması konusunda ümitliyim" şeklindeki sözlerini hatırlatan gazeteciye, "Umutlar bitmez. Bölge liderleriyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdim. Muhtemelen (ateşkes) bu pazartesi değil ancak halen ümitliyim" diye cevap verdi.

Biden ne demişti?

ABD Başkanı Biden, hafta başında New York'a yaptığı ziyarette basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlamıştı. Biden, Gazze'de ne zaman bir ateşkes sağlanabileceğine ilişkin soruya, "Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze'de) bir ateşkes sağlanacaktır" şeklinde yanıt vermişti.

Kaynak: AA