23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.07.2023 16:10 | Son Güncelleme: 18.07.2023 17:51

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Morris: Yeni serbest ticaret anlaşması birliğimizi güçlendirecek

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Morris, Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki bugün genişletilen serbest ticaret anlaşması için , "Bu güçlendirilmiş ve modern yeni serbest ticaret anlaşması, geçen yıl 23 milyar sterlini aşmış olan ikili ticari ilişkimiz gelecek için daha da güçlendirecek" dedi
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris, Twitter hesabından paylaştığı gönderide, "Heyecan verici haberler! Bugün, Birleşik Krallık ve Türkiye'nin mevcut serbest ticaret anlaşmamızı genişletme konusunda anlaştıkları gün!" ifadelerini kullandı. Büyükelçi ayrıca video mesajında, Birleşik Krallık ve Türkiye'nin doğal ortak ve müttefik olduklarını da söyledi. 

Bugün iki ülkenin mevcut serbest ticaret anlaşmasını genişletmeyi kabul etmesinin heyecan verici bir gelişme olduğunu dile getiren Morris, "Bugün, ülkelerimizin mevcut serbest ticaret anlaşmasını genişletmeyi kabul etmesiyle bu ilişkiyi daha da güçlendirmek için harika bir gün. Bu güçlendirilmiş ve modern yeni serbest ticaret anlaşması, geçen yıl 23 milyar sterlini aşmış olan ikili ticari ilişkimizi gelecek için daha da güçlendirecek. Hem Birleşik Krallık'ta hem de Türkiye'de refahı artırmak için ikili ortaklığımız dahilinde daha fazla iş birliği ve görüşmeler yapmayı dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Olayın geçmişi

Bugün Birleşik Krallık Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşik Krallık ve Türkiye'nin, yeni ve modernize edilmiş bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlama konusunda anlaştıkları söylemişti.

Açıklamada, Bakan Kemi Badenoch ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın geçen haftaki görüşmesinde yeni bir anlaşmayı müzakere etmek ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi derinleştirmek için fikir birliğine vardığı belirtilmişti.

İki ülkeden yetkililerin bugün Ankara'da serbest ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmesine yönelik görüşeceği aktarılan açıklamada, yeni serbest ticaret anlaşmasının Birleşik Krallık ve Türkiye'nin modern ekonomileri için daha uygun olacağı, dijital ticaret ve hizmet sektörlerini kapsayacağı kaydedilmişti.

Kaynak: AA