18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 14.03.2023 11:19 | Son Güncelleme: 14.03.2023 12:29

Bolsonaro bildirmediği hediyelerle ilgili ifade verecek

Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde ortaya çıkan beyan edilmemiş 3,2 milyon dolarlık mücevherlerle ilgili ifadeye çağırılacağını söyledi
Bolsonaro bildirmediği hediyelerle ilgili ifade verecek

Brezilya'daki Kongre baskınını "kışkırttığı" suçlamasıyla soruşturma altında olan ve hayatına şimdilik ABD'de devam eden Brezilya eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkındaki suçlamalara bir yenisi daha eklendi. Bolsonaro'nun Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde aldığı hediyeleri belirtmediğini söyleyen Adalet Bakanı Flavio Dino,"İfadeye çağırılacak. Gelmezse uluslararası işbirliği mekanizmalarının devreye girebileceği yeni bir durum gelişebilir" dedi.

Deliller var

Beyan edilmeyen mücevherlere dair soruşturmaların devam ettiğini kaydeden Dino, "Dinlenen başka kişiler ve tanıklar var. Kendisi dinlenmeden de soruşturma tamamlanabilir ama umarım gelir ve ifadesini verir" diye konuştu. Dino, soruşturma kapsamında çok sayıda fotoğraf, video ve delilin bulunduğuna dikkati çekti.

Olayın geçmişi

Değeri 3,2 milyon doları bulan mücevherlere, Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde Sao Paulo Guarulhos Havalimanı'nda Bolsonaro'nun ekibinden birinin sırt çantasında rastlanmıştı. Bolsonaro ise avukatı Frederick Wassef aracılığıyla söz konusu mücevherlerin bildirildiği ve konuya dair herhangi bir usulsüzlük olmadığı savunmasında bulunmuştu.