23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.04.2023 09:30 | Son Güncelleme: 29.04.2023 09:52

Brezilya eski Devlet Başkanı Bolsonaro: Ayaklanmalarla hiçbir alakam yok

Brezilya'da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, federal polise verdiği ifadede 8 Ocak'taki Kongre, Yüksek Mahkeme ve Başkanlık Sarayı baskınını kışkırttığı suçlamasını kabul etmedi
Brezilya eski Devlet Başkanı Bolsonaro: Ayaklanmalarla hiçbir alakam yok

Brezilya Federal Polisi'ne 2 saat ifade vermesinin ardından çıkışta gazetecilerle karşılaşan aşırı sağcı eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kısa açıklamasında, Kongre baskınıyla ilgili olarak hiçbir sorumluluğunun olmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

Eski Enformasyon Bakanı ve Bolsonaro'nun şu anki danışmanı Fabio Wajngarten ise olayların yaşandığı 8 Ocak'ta Bolsonaro'nun ABD'de olduğunu hatırlatarak, devlet binalarına yönelik baskınları Bolsonaro'nun da doğru bulmadığını söyledi. Wajngarten, Bolsonaro'nun tekrardan federal polise ifade etme vermeye istekliği olduğunu vurgulayarak, "Başkan, seçimin sona ermesinden sonra hayatında yeni bir sayfa açtı, hiçbir şey söylemedi, inzivaya çekildi ve 30 Aralık'ta ABD'ye gitti" değerlendirmesinde bulundu.

Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Alexandre de Moraes, 15 Nisan'daki açıklamasında, 8 Ocak'taki olaylara ilişkin ifade vermesi için Bolsonaro'ya 10 günlük bir süre tanımıştı. Brezilya'daki Kongre baskınını kışkırttığı suçlamasıyla soruşturulan Bolsonaro, 30 Aralık 2022'de gittiği ABD'den 30 Mart'ta ülkesine geri dönmüştü.

Brezilya'daki olaylar

Brezilya'da 30 Ekim 2022'de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçileri önce ülkede günlerce süren otoyol kapatma eylemleri yapmış, ardından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde silahlı kuvvetleri, Lula'nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım'da Bolsonaro yanlıları, başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerinde yine aynı taleple askeri karargahların yakınında gösteriler düzenlemişti. Bolsonaro destekçileri, 8 Ocak'ta da ordunun müdahalede bulunması talebiyle slogan atarak polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre Binası'na girmişti. Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale eden polis, grupların daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme Bina'sına zorla girmesine engel olamamıştı.

Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme'yi basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkarılarak kontrol sağlanmıştı. Kongre ve diğer devlet binalarına yapılan baskına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısının 1800'e ulaştığı açıklanmıştı. Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula, 1 Ocak 2023'te parlamentoda yemin etmişti.

Kaynak: AA