27 Şubat 2024, Salı
Haber Giriş: 19.02.2022 09:46 | Son Güncelleme: 19.02.2022 10:37

Eunice Fırtınası Avrupa'yı vurdu

İklim krizi etkilerini göstermeye devam ediyor. Eunice Fırtınası, Avrupa'yı vurdu. İngiltere, Galler, Belçika ve Hollanda'da hayat durma noktasına geldi. Brezilya'daki sel felaketinde ölü sayısı 136'ya çıktı, Arjantin'de ise devam eden yangınlarda 785 bin hektardan fazla alan zarar gördü
Eunice Fırtınası Avrupa'yı vurdu

Eunice Fırtınası; İngiltere, Galler, Belçika ve Hollanda'da hayatı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle Hollanda'da 3 kişi hayatını kaybetti; Belçikada da yaralananlar oldu.

Başkent Londra'da fırtına nedeniyle vatandaşlar yolda yürümekte zorluk çekerken bazı şehirlerde ağaçlar yol kenarlarına devrildi. İngiltere ve Galler'de birçok bölgede şiddetli fırtına binalarda ve araçlarda hasara neden olurken en az 2 kişi yaralandı. Wells şehrindeki St. Thomas Kilisesi'nin kulesi de şiddetli rüzgarlar nedeniyle düştü. Londra Polis Teşkilatı da fırtına nedeniyle kırmızı uyarı yayınladı.

Tren seferleri durduruldu, 436 uçuş iptal edildi

Fırtına sebebiyle Londra ve Galler'de tren seferleri durduruldu. Havacılık alanında araştırmalar yürüten Cirium şirketi de fırtına nedeniyle en az 436 uçuşun iptal edildiğini açıkladı. Yetkililer, vatandaşlara seyahat planlarını iptal etmeleri ve acil olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu. Meteoroloji kurumu, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle ulaşımda aksama, elektrik kesintileri ve mobil kapsama kesintilerinin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Belçika'da fırtına nedeniyle yaralananlar oldu


İngiltere'yi etkisi altına alan Eunice Fırtınası, Belçika'da da hayatı olumsuz etkilerken fırtına nedeniyle yaralananlar oldu. Sabah saatlerinde Belçika'da, fırtına hızının saatte 150 kilometreye ulaşması beklenen bölgelerde turuncu alarm ilan edildi. Eunice Fırtınası'nın en fazla öğleden sonra etkili olacağı belirtilerek insanlara evde kalmaları çağrısı yapıldı.

Bazı bölgelerde eğitime ara verildi, tren seferleri iptal edildi, parklar ve ormanlara girişler kapatıldı. Fırtınadan toplu taşıma ve hava trafiği de olumsuz etkilendi. Farklı kentlerde ağaçların ve çatıların devrilmesiyle birçok kişi yaralandı, arabalar ve binalar hasar gördü. Fırtınanın gece ve gelecek birkaç gün etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

Amsterdam ve çevresinde şimdiye kadar 3 kişi hayatını kaybetti

Hollanda’da da Eunice Fırtınası hayatı olumsuz etkilerken, başkent Amsterdam ve çevresinde şimdiye kadar 3 kişi hayatını kaybetti. Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI), bugün ülkeye ulaşan Eunice fırtınası nedeniyle ülkenin kuzey ve sahil kısmında kırmızı alarm, diğer bölgelerde ise turuncu alarm verildiğini duyurdu.

Saatteki hızı 130 kilometre

Saatteki hızı 130 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle toplu taşıma araçlarında ve çok sayıda uçuşta seferler iptal edildi. Çok sayıda okul tatil edilirken, bazı işyerleri uzaktan çalışmaya geçti ve profesyonel spor müsabakaları ertelendi. Fırtına nedeniyle vatandaşlar yolda yürümekte zorluk çekerken bazı şehirlerde ağaçlar, direkler ile çatılar, yol kenarlarına ve arabaların üzerine devrildi.

Ülke genelinde birçok bölgede şiddetli fırtına binalarda ve araçlarda hasara neden oldu. Birçok yerde kamyonların devrilmesi nedeniyle otoyollar trafiğe kapatıldı. Başkent Amsterdam ve çevresinde üzerine ağaç düşen 3 kişi hayatını kaybetti ve yaralananlar oldu. Ülkede herkesin telefonuna gönderilen, "Hollanda'nın büyük bir bölümünde aşırı hava koşulları var" mesajı ile "Evde kalın" çağrısı yapıldı.

Stadyumun çatısı çöktü

Mesajda, çok sayıda hasar ihbarı nedeniyle acil çağrı merkezine aşırı yüklenme olduğu için halkın sadece hayati tehlike arz eden durumlarda 112'yi aramaları istendi. Yerel medyada çıkan haberde ise, ADO Den Haag futbol kulübünün stadyumunun çatısının kısmen uçtuğu bildirildi.

Almanya'da 3 kişi hayatını kaybetti

Alman Meteoroloji Dairesinden (DWD) yapılan açıklamada, Ylenia adı verilen fırtınada rüzgar hızının Saksonya Anhalt’taki Harz Dağları'nda saatte 150, bazı bölgelerde de saatte 120 kilometreyi geçtiği belirtildi. Ülke basınında yer alan haberlerde, fırtına nedeniyle özellikle ülkenin kuzeyinde ve doğusunda hayatın olumsuz eklendiği ve şimdiye kadar üç kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

 Brezilya'daki sel felaketinde ölü sayısı 136'ya çıktı

Brezilya basınında çıkan habere göre, Rio de Janeiro'nun dağlık bölgesi Petropolis kentindeki sel ve toprak kaymaları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 136'ya çıktı, 213 kişinin kayıp olarak bildirildiği açıklandı. Yetkililer, 967 kişinin sığınaklara yerleştirildiğini ve kayıp olarak bildirilen 213 kişiden kaçının bulunup bulunmadığının belirlenemediğini aktardı. 

Petropolis'e şubat ayının tamamında beklenen yağış, 6 saatte yağdı

 

Rio de Janeiro Eyaleti Sivil Savunma Sekreteri Leandro Monteiro, bölgedeki değişken hava şartlarının toprak kayması yaşanan yerlerde ağır makinaların kullanılmasının imkansız olduğunu söyledi.

Arjantin'de 785 bin hektardan fazla alan zarar gördü


Arjantin'de Ulusal Tarım Teknolojisi Enstitüsü (INTA) uzmanlarının hazırladığı raporda ülkenin Paraguay ve Uruguay sınırında yer alan Corrientes eyaletinde bir ayı aşkın süredir kırsal alanlarda devam eden yangınlarda 785 bin 238 hektar alanın yangınlardan etkilendiği belirtildi. Raporda, yangınlar nedeniyle tahrip olan alanın, eyaletin yüzölçümünün yaklaşık yüzde 9'una tekabül ettiği ve 7 ila 16 Şubat arasında yangının ilerleme hızının günde neredeyse 30 bin hektara ulaştığı ifade edildi.

Arjantin Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Juan Cabandie, Arjantin resmi haber ajansı TELAM'ye yaptığı açıklamada, bölge için yağmurlu hava tahminlerinin bulunduğunu ve bunun yangınlarla mücadeleye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yağmurun yeterli olacağı umuluyor

Cabandie, "Uydu verileri, pazartesi için yangınların olduğu bölgede birkaç gün sürecek yağmurun gelebileceğini gösteriyor. Bu yardımcı olabilir ancak Corrientes'te aktif olan yangınların bir kısmını söndürmek veya en azından sınırlamak için yeterli olup olmayacağını bilmiyoruz" dedi.

Ekonomik darbe vurdu

Çok sayıda ekibin yangınlarla mücadele ettiğine dikkati çeken Cabandie, "Bölgedeki lojistik sıkıntılar ile yakıt eksikliğinin yanı sıra yüksek sıcaklık ve kuraklık nedeniyle bazı endişeler mevcut" diye konuştu. Corrientes eyaletinde devam eden yangınlar, kırsal alanların yanı sıra tarım gelirine ciddi bir ekonomik darbe vururken, bölge yaşayan hayvanların da zarar görmesine neden oldu. Yangınlar nedeniyle çok sayıda hayvan telef olurken, sosyal medyada hayvanların yangınlar nedeniyle yaşadığı yeri bırakarak kaçtığı görüntüler paylaşıldı.

 

 

 

 

 

Kaynak: AA