19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.08.2022 16:48 | Son Güncelleme: 01.08.2022 17:31

Fransa, '1959’dan bu yana en kurak temmuzu' yaşadı

Üçüncü sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya olan Fransa'da, halihazırda 5 bölgede sıcak hava nedeniyle "turuncu" alarma geçildi. 2022 temmuzu 1959’dan bu yana en kurak temmuz olarak kayıtlara geçti
Fransa, '1959’dan bu yana en kurak temmuzu' yaşadı

Temmuz ayında iki aşırı sıcak hava dalgasıyla mücadele eden Fransa, "1959’dan bu yana en kurak temmuz ayını" geçirdi. Yaz başından beri 2 sıcak hava dalgası atlatan, 3. sıcak hava dalgasının bugün itibarıyla başladığı ve 3 Ağustos Çarşamba günü sona ermesi beklenen Fransa’da, Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, "geçen ayın ülkede 43 yılın en kurak temmuz ayı" olduğunu açıkladı. Bechu, Franceinfo’ya verdiği mülakatta, 1959’dan bu yana en kurak temmuz olan 2022 Temmuz’unda metrekareye 7,8 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Halihazırda 5 bölgede sıcak hava nedeniyle "turuncu" alarma geçildi.

"Bazı köylerde içme suyu bulunmuyor"

"Gerekli olan yağıştan yüzde 88 az yağış oldu. Durumu ağırlaştıran sıcak hava dalgasının başındayız ve kuraklık, su kaynaklarını azaltırken, sıcak dalgası su talebini artırıyor" ifadesini kullanan Bechu, bazı köylerde artık içme suyu bulunmadığını ve bu köylere su götürülmesi gerektiğini hatırlattı.

 En yüksek sıcaklık 3 Ağustos Çarşamba

Fransa Meteoroloji Kurumu, Ardeche, Drome, Gard, Pyrenees-Orientales ve Vaucluse bölgelerinde aşırı sıcak nedeniyle bugünden itibaren "turuncu" alarm verirken, ülkenin güney doğusundaki 10 bölgede "sarı" alarm verdi. Kurum, aşırı sıcak hava dalgasında en yüksek sıcaklığın 3 Ağustos Çarşamba günü yaşanacağını, sıcaklıklarını 39-40 dereceyi bulacağını bildirdi.

Gard bölgesinde 370 hektar alan zarar gördü

Öte yandan Fransa'da yüksek sıcaklıkların neden olduğu orman yangınlarında binlerce hektar alan zarar gördü. BFMTV’nin haberinde, gece kontrol altına alınan yangında 370 hektar alanın küle döndüğü belirtildi. Haberde, biri ağır yedi itfaiyecinin yaralandığı, iki hangarın yandığı ve üç evin kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

Çok sayıda konut tahliye edildi

Çok sayıda konutun tedbir amaçlı tahliye edildiği aktarıldı. Aynı bölgede bulunan Baucaire’de çıkan yangında da birkaç hektar alanın zarar gördüğü, söz konusu yangının söndürüldüğü bildirildi. Bölgede 530 itfaiyecinin görev yaptığı ifade edildi. 

Kaynak: AA