25 Eylül 2022, Pazar
Haber Giriş: 11.08.2022 13:43 | Son Güncelleme: 11.08.2022 14:47

Fransa sahillerinde çotira balığı korkusu: İnsanlara saldırabiliyor

Fransa'da kuraklık ve yangınlardan sonra şimdi de ısıran balık paniği başladı. İklim değişikliği nedeniyle Fransız kıyılarına yönelen çotira balığı üreme dönemlerinin yaza denk gelmesi nedeniyle agresifleşerek insanlara saldırabiliyor
Fransa sahillerinde çotira balığı korkusu: İnsanlara saldırabiliyor

Küresel iklim değişikliği, diğer canlılarla beraber paylaştığımız gezegeni şekillendirmeye devam ediyor. Fransa'nın güney ve batı bölgelerinde devam eden yangın paniğinin yanı sıra deniz sıcaklığının aşırı bir şekilde artmasıyla Fransız Rivierası ile Bretagne arasındaki sahillerde 'ısıran balık' korkusu başladı. Ülke basınındaki haberlere göre, Fransız Rivierası ile Bretonya bölgeleri başta olmak üzere birçok sahil bölgesinde tatilciler denizde yüzdükleri sırada ısırıldıkları şikayetinde bulundu.

Yapılan araştırmalar sonucunda Kuzey Amerika menşeli olan çotiranın bu bölgelerde görülmeye başlandığı ve insanları ısırdığı tespit edildi. Le Parisien gazetesi, bu balıkların iklim değişikliği nedeniyle Fransız kıyılarına yöneldiğini aktardı.

Yapışınca bırakmıyor

France 3 televizyonuna açıklama yapan Banyuls-sur-Mer bölgesi oşinoloji uzmanı Pascal Romans, çotiranın meraklı, bölgeci bir balık olduğuna ve insanlardan korkmadığına dikkati çekerek "Eğer rahatsız olursa saldırır ve avlanırsa her şeyi, hatta insanları bile tatmaktan çekinmez" dedi. 

 Su sıcaklığının artmasıyla bu balık türünün metabolizmasının değiştiğini belirten Romans, üreme dönemlerinin yaza denk gelmesi ve yuvalarını koruma içgüdüleri nedeniyle çotiranın daha da agresifleşebileceğini kaydetti. Romans, "Kaçın, yoksa size yapışır bırakmaz." diyerek uyarıda bulundu. Dikenli, sert pullarının yanı sıra üstte 14, altta 8 dişi bulunan çotiranın bu açıdan tehlikeli olmasına rağmen eti çok lezzetli ve çokça tüketiliyor. 

Kaynak: AA