09 Aralık 2022, Cuma
Haber Giriş: 25.09.2022 08:54 | Son Güncelleme: 25.09.2022 11:09

Fransa'da partilerden Rusya'dan finansman alan olup olmadığına ilişkin inceleme talebi

Fransa'da 8 milletvekilli, ülkedeki siyasi partilerden Rusya'dan finansman alan olup olmadığının araştırılması için Ulusal Meclis'te soruşturma komisyonu açılmasını talep etti
Fransa'da partilerden Rusya'dan finansman alan olup olmadığına ilişkin inceleme talebi

Ulusal basındaki haberlere göre Fransa'da iktidar partisi Rönesans mensubu 8 milletvekili, Fransa Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet'e dün bir mektup iletti. Milletvekilleri, mektupta Fransa'daki siyasi partilerden Rusya'dan finansman alan olup olmadığının araştırılması için mecliste soruşturma komisyonu açılmasını istedi. 

Rus finansmanından faydalanmış partiler varsa ortaya çıkarılması talep edilen mektupta, ülkenin önde gelen birkaç siyasi parti liderinin Rusya lehine benimsediği tutumlara, seçim kampanyası için alınan ancak halihazırda ödenmemiş kredilere ve eski Fransız milletvekili ve bakanların Rus şirketlerine atanmasına dikkati çekildi.

ABD istihbaratının bu ay gizliliğini kaldırdığı belgede, Rusya'nın 2014'ten bu yana tesirini artırmak ve seçimleri etkilemek için farklı ülkelerdeki siyasi partilere yüz milyonlarca euro para aktardığı iddia ediliyor.

Kaynak: AA