06 Ekim 2022, Perşembe
Haber Giriş: 28.02.2022 15:34 | Son Güncelleme: 28.02.2022 16:21

Gazprom: Avrupa'da yaz döneminde depolanan doğal gaz tükendi

Gazprom: Avrupa'da yaz döneminde depolanan doğal gaz tükendi

Rus enerji şirketi Gazprom, yaz döneminde Avrupa'daki yer altı depolama tesislerine doldurulan doğal gazın tümüyle tüketildiğini açıkladı.

Açıklamada, "Gas Infrastructure Europe verilerine göre, Avrupa'daki yer altı depolama tesislerindeki doğal gazın yüzde 21,5'i kaldı. Yaz döneminde Avrupa'daki yer altı depolama tesislerine doldurulan gaz ise tümüyle tüketildi" denildi.

Söz konusu durumun zorluklara sebep olduğuna işaret edilen açıklamada, "Bu, depolama tesislerinin teknolojik yeterlilikleriyle sınırlanan günlük limitleri göz önüne alındığında çok ciddi bir zorluktur. Ayrıca, Avrupa pazarındaki durum büyüyen Asya piyasalarındaki durumla yakından ilişkilidir" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Gazprom'un Temsilcisi Sergey Kupriyanov, gazetecilere yaptığı açıklamada Ukrayna üzerinden Avrupa'ya Rus gazı sevkiyatının günlük ortalama 100 milyon metreküple normal seyrinde olduğunu söyledi.

Rusya'nın en büyük şirketi

Gazprom 1989 yılında, Sovyet Gaz Sanayi Bakanlığı'nın bir şirkete dönüştürülerek Sovyetler Birliği'nde devlet tarafından işletilen ilk kurumsal girişim haline gelmesiyle kuruldu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Gazprom, Rusya merkezli varlıklarını koruyarak özelleştirildi. 2000'lerin başında ise hükümet kontrolüne geri döndü.

Bugün itibarıyla gelir bakımından Rusya'daki en büyük şirket olan Gazprom, 2020 Forbes Global 2000'de dünyanın halka açık en büyük 32. şirketi olarak yer aldı. Şirket, 2018'de 497,6 milyar metreküp doğal ve bağlantılı gaz üreterek küresel doğal gazın yüzde 12'sini üretti.

Gazprom aynı zamanda yan kuruluşu Gazprom Neft aracılığıyla büyük bir petrol üreticisidir ve 2 milyar ton rezervle yaklaşık 41 milyon ton petrol üretmektedir. Şirketin ayrıca finans, medya ve havacılık dahil olmak üzere endüstriyel sektörlerde yan kuruluşları bulunuyor.

Kaynak: AA