17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 20.01.2024 23:59 | Son Güncelleme: 21.01.2024 00:14

Guterres'ten Afrika çıkışı: BMGK'de tek bir daimi üyesi olmamasını nasıl kabul edebiliriz?

BM Genel Sekreteri Guterres, Afrika'nın BMGK'de daimi üyesi bulunmamasını eleştirdi. Eylül 2024’te düzenlenecek BM Gelecek Zirvesi'ni işaret eden Guterres,"Küresel yönetişim reformlarını değerlendirmek ve güveni yeniden inşa etmek için bir fırsat olacaktır" ifadesini kullandı
Guterres'ten Afrika çıkışı: BMGK'de tek bir daimi üyesi olmamasını nasıl kabul edebiliriz?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afrika kıtasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) daimi üyesi olmamasını eleştirdi. BM Genel Sekreteri Guterres, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, kurumların 80 yıl öncesini değil bugünün dünyasını yansıtması gerektiğini vurguladı.

Guterres "Afrika'nın BMGK'de hala tek bir daimi üyeye sahip olmamasını nasıl kabul edebiliriz? Eylül ayındaki zirve küresel yönetişim reformlarını değerlendirmek ve güveni yeniden inşa etmek için bir fırsat olacaktır" ifadesini kullandı.

Gazze'de ateşkes çağrısını yineledi

Guterres, "Acil insani ateşkes ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrımdan vazgeçmeyeceğim" ifadesini kullanarak Gazze'ye yönelik ateşkes çağrısını yineledi. İsrail'in saldırıları altında olan Gazze'deki insani krizin son bulması gerektiğini kaydeden Guterres, "Gazze'de insanlar sadece bombalar ve mermiler nedeniyle değil, aynı zamanda gıda ve temiz su eksikliği, elektriksiz ve ilaçsız hastaneler nedeniyle de ölüyor. Buna bir son verilmelidir" çağrısında bulundu.

Kaynak: AA